Продажба на имот

30.12.2015, 10:45 4901 5

30.12.2015, 10:45
Публикации: 86 / 0
Здравейте,
В навечерието на Новата година имам един казус.
Дружеството ни иска да продаде имот и да им изчисля ДДС-то по чл.79  от ЗДДС, което трябва да върнем .За покупката на имота нашият купувач ни е внесъл аванс, но не е прехвърлен нотариално имота, няма нот.акт , че собственост на друг.Аз им казах, че нямам основание за отписване на имота и няма как да внеса ДДС-то , защото няма нотариален акт.Но шефа казва , че сигурно имало друг начин.
Моля, кажете дали съм права или греша.
#1 | 30.12.2015, 15:11
Публикации: 825 / 178
Те шефовете все си имат за много големи и все им се струва, че винаги има начин.
Но никога не го измислят тоя начин.
Сделките с недвижими имоти винаги и задължително се изповядат пред нотариус и винаги завършват с нотариален акт.
Във вашия случай няма сделка /доставка/, а само намерение..
Имате получен аванс - ще издадете фактура за аванса в 5 дневен срок от получаването му и с част от парите ще внесете ДДС-то /ако ви е единствена операция за месеца.
Това - едно на ръка..
След като двете страни изповядат сделката с имота пред нотариус и получите нот.акт - ще издадете 2-ра фактура към купувача - за продажбата на този имот съгласно стойността му в акта, ще увеличите данъчната основа по чл. 26. (3) от ЗДДС, ще приспаднете получения аванс по първата фактура. С това завършват вашите задължения към купувача, а за него остава да доплати оставащата сума.
И чак тогава се отписва имота.
Не може по рано да се отпише, защото докато не е минала сделката при нотариус, имотът ви няма да се отпише от Имотния регистър към Агенцията по вписванията.

Теее, шефовете така си мислят че става..през куп - за грош.. :smile1:


#2 | 30.12.2015, 16:02
Публикации: 86 / 0
Много благодаря за изчерпателния отговор!
Така е.Весели празници на всички!
#3 | 04.01.2016, 11:28
Публикации: 86 / 0
ЧЕСТИТА НОВА 2016 ГОДИНА НА ВСИЧКИ!
ПОЖЕЛАВАМ ВИ МНОГО ЗДРАВЕ, ЛЮБОВ И КЪСМЕТ ПРЕЗ НОВАТА ГОДИНА!

Във връзка с моя казус искем да допълня нещо и да попитам :
Консултирах се и с одитор и той ми каза че може да отпишем имота и чрез съставяне на документ за влизане във владеене на новият собственик и че до дата ..... ще има нотариално прехвърляне, а начислените консумативи -ток, вода после ще се префактурират на новия собственик и така може да го отпишем.
За корекция на данъчния кредит , каза че коригираме и връщаме само на сградата , не на идеалните части.Ето това не го разбрах, ползвали сме целия данъчен кредит и на сградата и на земята , а сега коригираме само на земята.
Моля, за съвет.
#4 | 05.01.2016, 19:06
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Имам такъв въпрос - през 2015 г. като физически лица, аз и съпругът ми продадохме два имота - производствено помещение в сграда и УПИ. Минали са повече от 5 години между датата на придобиване и датата на продажба и на двата. Според ЗДДФЛ, тези два недвижими имота смятат ли се за необлагаеми? Предвид, че не са жилищни, селскостопански и горски имоти? Благодаря за вниманието!
#5 | 06.01.2016, 10:59
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
продажбата на тези два имота е необлагаема според подчертания текст:

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на
:
 а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група