ДДС при осчетоводяване на посредническа услуга

03.01.2016, 17:10 6795 2

03.01.2016, 17:10
Публикации: 2 / 0
Здравейте и Честита Нова Година!

Сблъсках се със следния казус:

Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, предлага услуга на български клиенти (физически лица, нерегистрирани по ЗДДС). Услугата е посредническа и фирмата извършва процеса по заявяването и настройката й вместо клиента, за което получава комисионна. (в договора е упоменато)

Така услугата се предлага от фирмата на клиента на стойност 20 лв, от които комисионната е 5 лв, а останалите 15 лв отиват за самата услуга, чийто доставчик е американска фирма.

Въпросът ми е - как следва да се осчетоводи тази продажба? До колкото разбрах от други подобни теми е редно да се внесе ДДС само за комисионната?

И вторият случай е следния:
Фирмата предлага друга посредническа услуга, като отново я заявява и настройва вместо клиента и получава комисионна. Този път услугата се предоставя от фирма от ЕС, регистрирана по ДДС. Това което се получава е следното:

Клиента превежда 100 лв с ДДС на българската фирма, 10% от които са комисионна.
Така българската фирма от свое име заявява и настройва услугата от европейската фирма за клиента. Европейската фирма издава фактура на стойност 90лв, а българската фирма си самоначислява ДДС. Но как следва да се осчетоводи продажбата? Мисля, че не е редно да се внесе ДДС за цялата сума на продажбата, а само за комисионната, но тогава не ми е ясно как ще се случи осчетоводяването.

Много ще съм благодарен ако ми дадете конкретен пример!
#1 | 04.01.2016, 10:29
Публикации: 5 / 0
Вие префактурирате услугата + вашата комисионна, така ли? За мен най-чисто е да издадете фактура  само за това което реално продавате на ст/ст 5 лв.Иначе за мен, когато префактурирате си спазвате всички законни правила при продажба, ако трябва начислявате 20% ДДС, ако трябва 0% ДДС и е важно също мястото на изпълнение!
#2 | 04.01.2016, 11:10
Публикации: 2 / 0
Вие префактурирате услугата + вашата комисионна, така ли? За мен най-чисто е да издадете фактура  само за това което реално продавате на ст/ст 5 лв.Иначе за мен, когато префактурирате си спазвате всички законни правила при продажба, ако трябва начислявате 20% ДДС, ако трябва 0% ДДС и е важно също мястото на изпълнение!
Ако фактурата е на с-ст 5лв, а плащането от клиента 20лв - тогава как да ги изравня?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група