Българска фирма купува машини от Холандия, но не се транспортират до България.

09.01.2016, 13:39 3356 3

09.01.2016, 13:39
Публикации: 79 / 0
Здравейте,
Регистрирана по ДДС българска фирма, купува машини от Холандия, но тези машини остават в Холандия и ще бъдат отдавани под наем там от българската фирма. Има фактура от Холандската фирма за покупката на машините в която няма начислен ДДС. Според мен това не е ВОП за българската и фирма и съответно ВОД за холандската. Трябва ли да има данък във фактурата и дали се отразява в ДДС декларацията на българската фирма и къде.
В последствие отдаването под наем услуга с какво място на изпълнение е.
Благодаря.
#1 | 22.01.2016, 17:12
Публикации: 79 / 0
Как ми се искаше да подискутираме ...
#2 | 23.01.2016, 11:34
Публикации: 266 / 5
Според мен това е дистанционна продажба,но не на 100 %. Отдаването под наем е услуга с място на изпълнение в Холандия, вие не начислявате ддс във вашите фактури, но следите оборота си за регистрация по ддс в Холандия.
Нека и други колеги се включът с мнение.
#3 | 23.01.2016, 19:56
Публикации: 6403 / 1130
Няма нито ВОД за холандската фирма, нито ВОП за българската, защото и двете са обвързани с транспортиране на стоката от една държава членка до друга (виж чл. 7 и чл. 13) Именно по тази причина ВОП и ВОД се доказват с ЧМР и потвърждение на получателя на стоката, че тя ефективно е пристигнала.
Сделката е извън териториалния обхват на българския ЗДДС. Това значи, че не трябва да включвате фактурата в дневниците по ЗДДС. Колегите от Холандия да му мислят. Те са Ви дали фактура без ДДС, не са начислили данък, Вие не може да търсите данъчен кредит в Холандия, на който бихте имали право в случай, че бяхте платили данък. Завеждате си машините и до тук.
Относно наема, имате предоставяне на услуга и сделката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2. Издавате фактури с текст обратно начисляване и изобщо не следите за регистрация в Холандия.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група