Дължим данък от физическото лице при апорт на имот.

12.01.2016, 12:03 2664 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.01.2016, 12:03
Публикации: 2041 / 249
Здравейте , две физически лице акционери в АД при учредяването му правят апорт на имоти , срещу което стават акционери и получават дружествен дял .

Сега според мен четейки  ЗДДФЛ чл.13(4) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не се определя данък към датата на придобиване на акции и дялове, които са получени срещу направени непарични вноски в търговски дружества.

не следва тези две физически лица да подават данъчна декларация и да определят данък, тъй като такъв не е дължим.Задължението за облагане и внасяне на данък ще възникне едва при продажбата на тези имоти срещу които са получени дяловете,  при извършването на непаричната вноска /чл. 11, ал. 2 от ЗДДФЛ/?

Вие как мислите ?
#1 | 12.01.2016, 12:17
Публикации: 6953 / 1020
Мисля, че след като имотите са апортирани, то те вече са собственост на дружеството и при последваща продажба дохдът ще е облагаем за дружеството, а не за ФЛ.
#2 | 12.01.2016, 12:25
Публикации: 2041 / 249
http://www.tita.bg/page/349

Тук попаднах на същото тълкуване, един вид ти срещу този имот си получил акции във фирмата , и при последващото им продаване ще се гледа разликата между продажната им цена и цената на която е закупен имота, срещу който си получил тези акции.

#3 | 13.02.2017, 11:16
Публикации: 27 / 1
Здравейте, искам да попитам за да не отварям нова тема следното:
ФЛ апортира свои недвижими имоти в ЕООД, след което продава дружествените си дялове, как следва да се определи дължимият данък след продажбата на дяловете за ФЛ. Ако имотите са N на брой и идеални части от някой от тях са придобити по наследство, а другите с покупко - продажба и  като обща сума ли се гледа цена на придобиване на апортираното имущество или за всеки имот по отделно се смята. За мен е като цяло, но ако е като обща сума, то следва ли да се маха частта придобита по наследство. Благодаря предварително.
#4 | 13.02.2017, 14:00
Публикации: 6953 / 1020
Нали ФЛ продава дялове от капитала на ЕООД, не ЕООД продава имоти? Имате (евентуално) данък върху дохода от придажба на дялове, а не от продажбата на имоти.
Защо бъркате фирменото имущество с дяловете? Нали имотите си остават в ЕООД-то при новия собственик?
#5 | 13.02.2017, 15:15
Публикации: 27 / 1
Да собственика продава всичките си дялове, но нали при апорта за ФЛ не възниква доход, възниква едва когато то се разпореди с дяловете си, и цената на придобиване се определя по реда  чл.33 от ЗДДФЛ, за да се формира доход на ФЛ
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове