Електронен подпис на физическо лице или на фирма?

08.02.2016, 12:54 10117 23
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

08.02.2016, 12:54
Публикации: 92 / 2
Здравейте!
Търся съвет от практиката. Към момента работя на граждански договор и с електронен подпис на физическо лице/мой/ подписвам и подавам годишни отчети, ДДС и т.н. на няколко клиента.
Предстои да прехвърля дейността си към фирма, в която ще бъда служител.
Мога ли да продължа с моя ел.подпис на физ.лице да подписвам отчети, или трябва да извадя ел.подпис на името на фирмата, съответно тя да ме упълномощи и аз да подавам, всичко свързано със счет.дейност на тази и на други фирми, клиенти.
Моля ви за съвет от практиката.
#1 | 08.02.2016, 13:18
Публикации: 10 / 5
Можеш да продължиш с твоят ел. подпис.
#2 | 08.02.2016, 14:02
Публикации: 619 / 20
Аз също имам подпис личен ,но  са ме упълномощили фирмите  и подавам ГФО и данъчни декларации.Не  може само в Търговския регистър и мисля в  Инспекцията по труда.
#3 | 08.02.2016, 14:17
Публикации: 10 / 5
Подавам и в Търговски регистър и в Инспекцията по труда, защо да не може?
#4 | 08.02.2016, 14:50
Публикации: 1 / 0
Имам подобен казус - до сега работих чрез граждански договор с фирмите (като самоосигуряващо се лице) и подавах с личен подпис. Сега регистрирам фирма, на която съм управител и мисля, че ще мога да продължа да подавам с личния си подпис?
#5 | 08.02.2016, 19:40
Публикации: 274 / 8
Може,аз вече 4 години подавам отчетите с ел.подпис издаден на физическо лице.
#6 | 09.02.2016, 09:30
Публикации: 92 / 2
Благодаря на всички отзовали и включили се.
Да ви попитам и още нещо. В нотариално заверените пълномощни, записвате ли лични данни от рода на лична карта... аз към момента съм с пълномощни само с ЕГН и трите имена, и не съм имала проблем.
Сега чуждестранен клиент настоява за л.к..... пък аз не обичам повече данни отколкото са необходими.
#7 | 08.01.2018, 09:34
Публикации: 141 / 2
При електронен  подпис на физическото лице на ЕООД необходимо ли е някакво нотариално заверено пълномощно за пълен достъп :blush:
#8 | 08.01.2018, 11:39
Публикации: 6314 / 1026
При електронен  подпис на физическото лице на ЕООД необходимо ли е някакво нотариално заверено пълномощно за пълен достъп :blush:
Ако упълномощителят подава заявлението лично, не е необходима нотариална заверка.
#9 | 08.01.2018, 13:42
Публикации: 141 / 2
Благодаря ви ,  irenabrili
#10 | 08.01.2018, 13:55
Публикации: 144 / 13
Като гледам как се опитват да въртят облагането все към ЕГН напоследък, ако не е безупречен въпроса с отчитане на приходите, определено макар и по-скъпи, фирмените подписи са за предпочитане.
#11 | 08.01.2018, 13:58
Публикации: 9517 / 1616
Като гледам как се опитват да въртят облагането все към ЕГН напоследък, ако не е безупречен въпроса с отчитане на приходите, определено макар и по-скъпи, фирмените подписи са за предпочитане.

Подкрепям .  :good:
#12 | 10.01.2018, 17:26
Публикации: 6 / 0
Подкрепям .  :good:
Здравейте, и аз имам въпрос по темата затова няма да пускам нова.
Става въпрос за електронните услуги на НАП и ел. подпис на ФЛ.

Казуса е следният: Имаме ЕООД, което иска да подаде декларация образец 4001 за авансово удържани данъци от 4-тото тримесечие - по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО. За целта ни трябва достъп до този вид услуги от електронната платформа.

Разполагаме с ел. подпис на ФЛ, което е управител и едноличен собственик на капитала на ЕООД-то. Как да подадем тази декларация електронно без да вадим ел. подпис на ЮЛ.

Подадох и двата вида заявление:
- на задълженото лице
- на упълномощеното лице - пише, че чака потвърждение

Доколкото разбирам, трябва да принтирам уведомлението от заявлението за упълномощено лице и няма как да ми се размине ходене до НАП. Да го подпечата и подпише управителят и да се занесе в ТД на НАП?
А пълномощно трябва ли да се носи или само уведомление с подпис и печат?
А реално защо пък е упълномощаване и уведомление, като при проста проверка в ТР ще се установи че лицето с електронен подпис е управител и едноличен собственик на капитала на задълженото лице???
#13 | 10.01.2018, 17:32
Публикации: 6027 / 532
Разпечатвате уведомлението и управителя да го носи в НАП.
#14 | 10.01.2018, 17:34
Публикации: 6 / 0
А уведомлението с подпис на управителя и печат на фирмата предполагам?
И без допълнително пълномощно нали? Като се има предвид, че услугите, за които се изисква нотариално заверено пълномощно не са отбелязани в заявлението.
#15 | 12.01.2018, 11:36
Публикации: 6 / 0
Писах и на НАП за подробна информация, но нямам отговор...
#16 | 16.07.2018, 16:52
Публикации: 32 / 0
Здравейте, и аз с въпрос по темата. До сега ЕООД  е подавало данни с ел. подпис издаден на фирмата, но сега собственика иска да си вземе ел. подпис издаден на него (ФЛ). Четох и виждам, че трябва да подаде с действащия все още ел. подпис на фирмата заявление и уведомление и да занесе лично уведомлението в НАП. Въпроса ми е трябва ли да носи и нотариално заверено пълномощно?
#17 | 16.07.2018, 16:56
Публикации: 6027 / 532
Не е така. Ще подадете уведомление за упълномощаване с новия ел.подпис - на ФЛ.
#18 | 16.07.2018, 16:58
Публикации: 32 / 0
Благодаря Ви за отговора! А, да носи ли нотариално заверено пълномощно?
#19 | 16.07.2018, 17:06
Публикации: 6027 / 532
Няма нужда от нотариално заверено пълномощно. Нали той е собственик на ЕООД-то.
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове