Нотариален акт за учредяване право на строеж върху поземлен имот

16.02.2016, 15:24 3627 2

16.02.2016, 15:24
Публикации: 7 / 0
Здравейте,обръщам се за помощ,тъй като  не съм наясно с осчетоводяването на правото на строеж.Казуса ми е следният : става въпрос за две фирми ЮЛ на един и същ собственик,като ЕООД А притежава вдорно място+масивна сграда и учредява право на строеж на ЕООД Б ,на дворно място + масивна сграда,като ЕООД Б има право да пристрой масивна пристройка+асансьор в сградата собственост на ЕООД А и след въвеждане в експлоатация ЕООД Б получава правото да го ползва за срок от 10г, и в нотариалния акт за учредяване пише данъчната оценка на отстъпеното право.
Въпроса ми е какви счетоводни записвания трябва да се направят в ЕООД А и съответно ЕООД Б Благодаря ви!
#1 | 16.02.2016, 19:04
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

1. При ЕООД "А":
- за прихода от отстъпване на правото на строеж със стойността на получената по НА престация осчетоводявате приход от продажба на дълготрайни активи:
Д-т 411 / К-т 706

2. При ЕООД "Б":
- за придобитото право на строеж осчетоводявате разход за външни услуги:
Д-т 602 / К-т 401
- отнасяте разхода към сметка разходи за придобиване на дълготрайни активи по стопански начин
Д-т 613 / К-т 602
- натрупвате по тази сметка всички разходи за построяване на обекта
Д-т 613 / К-т 601 (материали); 602 (подизпълнители); 603 (амортизация на ползвани собствени машини); 604 (възнаграждения на работници); 605 (осигуровки); 609 (нотариални такси и др).
- след построяването на обекта го завеждате в счетоводството
Д-т 203 / К-т 613

Следва да внимавате за следното:
1. Отстъпеното право на строеж е освободена доставка до получаване на разрешението за строеж и след това сте длъжни да начислите ДДС
2. Става дума за сделка между свързане лица и това има значение както при определяне на цената на сделката по чл. 15 и 16 от ЗКПО, така и за определяне на данъчната основа при начисляването на ДДС съгласно чл. 27 от ЗДДС.
#2 | 17.02.2016, 11:18
Публикации: 7 / 0
Благодаря ви много irenabrili за изчерпателния отговор!
Но до момента ЕООД А не издало фактура/въпреки ,че не съм сигурна дали има задължение да го прави/,и тъй като вече има и разрешение за строеж /НА е от 11/2015година/,трябва ли да издава фактура с начислен ддс! Аз тотално се обърках и все пак благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група