Декларация по чл 50 2015 г

19.02.2016, 14:39 3463 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.02.2016, 14:39
Публикации: 156 / 0
Здравейте,
физическо лице продава кука за кран на ЮЛ.Продавачът и купувача не са свързани лица .Плащането е на стойност 4000 лева и е извършено в брой.
Въпрос-физическото лице трябва ли да декларира дохода от 4000 лева в гд по чл 50?
#1 | 19.02.2016, 15:04
Публикации: 156 / 0
Никой ли не може да ми помогне?
#3 | 19.02.2016, 17:08
Публикации: 156 / 0
Тоест,излиза,че това е облагаем доход-така ли?
Заплетох се вече.
#4 | 19.02.2016, 17:10
Публикации: 156 / 0
Все си мисля,че това е необлагаем доход от продажбата на движима вещ.
Чета чл 13 и се въртя в омагьосан кръг.
#5 | 19.02.2016, 17:33
Публикации: 156 / 0
Необлагаеми доходи Чл. 13. (1) Не са облагаеми: 1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на: а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години; б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години; 2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на: а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година; б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети; в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута; г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;

Източник Данъци Tita.bg
#6 | 19.02.2016, 18:21
Публикации: 156 / 0
Ето и определение за движими и недвижими вещи

определението за движими и недвижими вещи

С най-голямо практическо значение е деленито на вещите на движими и недвижими. Често пъти в законодателството, практиката и теорията недвижимите вещи се наричат още недвижими имоти. И тук законът, по пътя на законодателствената икономия, регламентира само недвижимите имоти, като всичко останало извън определението се счита за движима вещ. Съгласно чл.110, ал.1 ЗС недвижими имоти са земята, растенията, сградите и другите постройки и въоще всичко, което по естествен начин или от действието на човека е прикрепено трайно към земята или постройката. Определението е класическо и съществува в почти всички граждански кодекси. Неговият генезис е в Римското право и измененията в дефиницията в в съвременните законодателства са несъществени. От него се вижда, че недвижимите имоти могат да се обособят в 2 големи групи:
1. В първата група са изрично посочените обекти – земя, сгради и т.н. Тук се допуска една тафтология като едновременно се употребяват термините „сграда” и „постройка”.
2. Втората група са практически неопределен брой вещи, поначало движими, които стават недвижими след трайното прикрепване към земята или постройката. Изрично се изисква прикрепването да е трайно. Това означава, че не са недвижими имоти онези постройки, които са нетрайно прикрипени (павилиони, лавки) и могат лесно да се отделят от терена. Тези обекти са самостоятелно уредени в ЗУТ.
Този признак „трайност” е много съществен и означава, че прикрепената вещ не може да се отдели от земята или постройката без значително повреждане и на двата обекта – Постановление на пленума на ВС № 6/1974 г.
Всички други вещи извън посочените в чл.110, ал.1 ЗС са движими.
#7 | 19.02.2016, 20:22
Публикации: 3054 / 411
Някакви документи от страна на фирмата-купувач има ли? Какви?
#8 | 19.02.2016, 20:29
Публикации: 156 / 0
Не,подписан е договор за покупко- продажба между ФЛ и ЮЛ.Не е нотариално заверен.
Фирмата купувач би следвало да декларира сделката в спр.чл 73.Въпросът е физическото лице трябва ли да декларира този приход в ГДД чл 50 ?Сделката е единична.
#9 | 19.02.2016, 20:33
Публикации: 3054 / 411
На първо четене (тоест без много четене) ми се струва, че е необлагаема сделка, все едно си продаваш телевизора. Но най-добре изчакай знаещите за кажат :)
#10 | 19.02.2016, 20:42
Публикации: 156 / 0
И аз така си мисля.Благодаря ти много!
Ще се радвам и други да споделят какво мислят по въпроса.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове