Въпрос относно имената на длъжностите в НКПД

08.03.2016, 14:08 7510 10

08.03.2016, 14:08
Публикации: 1187 / 228
Здравейте, колежки и колеги! На дамите - честит Празник!  :smile1:
Чопли ме следния въпрос във връзка с методологията и Правилника за прилагане на НКПД. Отвреме - навреме ми попадат документи, в  които  се използват някакви длъжностни наименования, които не кореспондират с наименованията в НКПД, към които се прилагат. Хората си измислят някакви длъжности, присвояват си ги към някакви кодове и толкова...
Същевременно в Правилника изрично е посочено, че "В случаите, когато длъжностно наименование от Класификацията не отразява точно спецификата на конкретната работа, в края на съществуващото наименование може да се въведе кратко допълнително уточнение."(чл. 6, ал. 2) - аз процедирам по този начин. В уведомленията посочвам коректна длъжност по класификатора, а във фирмената документация с скоби включвам конкретизиращо уточнение. Примерно "Началник сектор(монтаж)".
В методологията са посочени случаите за въведена алтернативност, но в никой нормативен документ не съм срещал предвидена възможност работодателя да си прави свободни съчинения - нещо повече, там изрично се подчертава, че се придържа към посочената номенклатура и структура. Като оставим настрана другото, по този начин се създава възможност за объркване на квалификационни групи, осигурителни прагове и т.н...
Та в тази връзка се чудя - аз ли не съм доразбрал или пропускам нещо в съответната нормативна уредба?
Благодаря много!
#1 | 08.03.2016, 14:30
Публикации: 5497 / 371
Съвсем правилно си разбрал! :)
И аз процедирам като теб, но вместо скоби, изписвам "Началник сектор, монтаж".
#2 | 08.03.2016, 14:41
Публикации: 1187 / 228
Благодаря много за мнението! Просто в един момент човек от много мислене се оплита като "пате в кълчища", та и аз така от мераци за изрядност... Днес тъкмо ми попадна един такава измислена претенциозна длъжност, с код който няма хептен нищо общо с нея и за пореден път се замислих аз ли бъркам някъде.  :smile1: Та така де - турям кръст на този въпрос и повече няма да му отделям време за дълбокомислени размишления и анализи...    :good:
#3 | 08.03.2016, 14:55
Публикации: 5497 / 371
 :good: :smile1:
#4 | 14.10.2016, 09:41
Публикации: 74 / 0
Здравейте,
Има ли някъде разписани изисквания за кой код на НКПД какво образование трябва да притежава човек? нещо не мога да открия такъв нормативен документ
#5 | 14.10.2016, 09:48
Публикации: 9339 / 1571
Виж в методиката на МТСГ за НКПД. Ако не се лъжа петата цифра от кода показва минималното образование.
В момента съм в движение и не мога да открия точния документ.
#6 | 14.10.2016, 09:48
Публикации: 5497 / 371
Длъжност, означена с осемзначен цифров код, в който първите четири знака указват единичната група, петият знак указва минималното образователно и квалификационно ниво за длъжността, а последните три цифри са пореден номер на длъжността в единичната група
 • Образователно и квалификационно ниво 0 - без изискване за степен на професионална квалификация и образователно равнище;
   • Образователно и квалификационно ниво 1 - първа степен на професионална квалификация и/или завършен VІ клас;
   • Образователно и квалификационно ниво 2 - втора степен на професионална квалификация и/или завършен Х клас;
   • Образователно и квалификационно ниво 3 - трета степен на професионална квалификация и/или завършено средно образование или придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити за завършване на средно образование;
   • Образователно и квалификационно ниво 4 - четвърта степен на професионална квалификация и/или завършено средно образование;
   • Образователно и квалификационно ниво 5 – образователно-квалификационна степен “професионален бакалавър по...”;
   • Образователно и квалификационно ниво 6 - образователно-квалификационна степен “бакалавър”;
   • Образователно и квалификационно ниво 7 - образователно-квалификационна степен “магистър”;
   • Образователно и квалификационно ниво 8 – длъжността се упражнява по призвание;
   • Образователно и квалификационно ниво 9 – длъжността се заема чрез избор.

https://www.mlsp.government.bg/nkpd/index.php?section=HOME&S=280
#7 | 14.10.2016, 09:53
Публикации: 9339 / 1571
В допълнение:
Всяко предприятие може да постави допълнителни изисквания за длъжностите. Тези изисквания се определят предварително в щатното разписание или ДХ.
#8 | 14.10.2016, 10:54
Публикации: 632 / 23
И къде точно е записано, че тези образователно квалификационни изисквания трябва да се спазват и за задължителни за работодателите.
По тази логика те нямат право да назначават счетоводители със средно-икономическо образование.
#9 | 14.10.2016, 11:16
Публикации: 74 / 0
много ви благодаря!
#10 | 14.10.2016, 11:33
Публикации: 74 / 0
21. С изключение на длъжностите, определени с нормативен акт, работодателите решават индивидуално всеки отделен случай на несъответствие между изискваното от НКПД-2011 минимално образователно и квалификационно ниво за заемане на дадена длъжност и притежаваните от заетото или кандидатстващото за длъжността лице образование и професионална квалификация.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група