Временна необходимост от парични средства при ЕООД

18.03.2016, 11:03 4853 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.03.2016, 11:03
Публикации: 30 / 1
Здравейте!
При новорегистрирано ЕООД възниква временна необходимост от парични средства за разплащане на сума по сключен договор за наем. Собственикът на капитала, който е и управител на ЮЛ, осигуряващ се като СОЛ, на няколко пъти е внасял във фирмената сметка определени суми, които се явяват негови лични средства. За съжаление не е на лице решение на общото събрание преди внасянето на сумите.

Въпросът ми е дали може да се издаде решение на общо събрание след като са направени вноските, като същите се дефинират във вноски по чл. 134 от ТЗ за определен срок, след който подлежат на връщане или тези вноски ще следва да се разглеждат като приход във връзка с данъчните цели? И съответно ще може ли управителя да си изтегли съответните внесени суми без да плаща данък дивидент?

Благодаря предварително!
#2 | 18.03.2016, 11:19
Публикации: 2510 / 285
Нали е ЕООД? Какво ви пречи да изготвите решения?
#3 | 18.03.2016, 11:34
Публикации: 30 / 1
Нали е ЕООД? Какво ви пречи да изготвите решения?

Принципно няма проблем да изготвим решение, аз питам дали е позволено то да бъде изготвено след като сумите са вече внесени по фирмената сметка?
#4 | 18.03.2016, 11:35
Публикации: 9649 / 1645
Принципно няма проблем да изготвим решение, аз питам дали е позволено то да бъде изготвено след като сумите са вече внесени по фирмената сметка?

А как и кой би разбрал кога е изготвено ?
Иначе не е позволено . / по-скоро не би било редно /
#5 | 18.03.2016, 11:36
Публикации: 3354 / 253
Изгответе ги със същата дата на която са внесени. Собственика ще си го разпише и готово.
#6 | 18.03.2016, 11:43
Публикации: 30 / 1
А как и кой би разбрал кога е изготвено ?
Иначе не е позволено . / по-скоро не би било редно /

Не се ли обявяват?
#7 | 18.03.2016, 11:44
Публикации: 3354 / 253
Не се ли обявяват?

Не. Стоят към ордера за захранване на касата.
#8 | 18.03.2016, 11:50
Публикации: 2510 / 285
Не се ли обявяват?

Как си представяте подобни неща да се обявяват в ТР всеки път?! Адвокатите ще им се завие свят от толкова работа :)
#9 | 18.03.2016, 11:51
Публикации: 30 / 1
Не. Стоят към ордера за захранване на касата.

Супер! Много благодаря! В тази връзка може ли няколко оточнителни въпроса:
 - Има ли ограничения на броя подобни захранвания по чл. 134 от ТЗ.
 - Ако се направи едно решение за захранване на обща стойност (примерно: 10000 лв.), може ли собственикът на капитала да ги внася на няколко различни по стойност вноски (разпределени във времето) до покриване на пълната стойност описана в решението на ОС, и това трябва ли подробно да е описано в решението?
#10 | 18.03.2016, 12:02
Публикации: 3354 / 253
Няма ограничения. За миналата година собственика може да захранва наведнъж в брой до 15 000лв.
#11 | 18.03.2016, 12:14
Публикации: 30 / 1
Няма ограничения. За миналата година собственика може да захранва наведнъж в брой до 15 000лв.

А понеже собственика до момента е направил няколко захранвания на различни дати и суми, за всяко захранване ли трябва решение на ОС или може да бъдат описани в едно от първата дата?
#12 | 18.03.2016, 12:20
Публикации: 3354 / 253
За всяко захранване трябва да има решение.
Когато правите първото захранване няма как да знаете дали ще има следващи.
#13 | 18.03.2016, 12:40
Публикации: 3266 / 453
Е защо да не се знае - ако капиталът е 2 лв, а се очаква разход за 10000 лв какво пречи касата да се захрани на няколко транша и това да се впише? Не знам, питам.
#14 | 18.03.2016, 12:47
Публикации: 3354 / 253
Има ли вноска на собственика има и решение на ОС. Захранването се прави въз основа на решението, а не обратно.
#15 | 18.03.2016, 13:55
Публикации: 3266 / 453
Има ли вноска на собственика има и решение на ОС. Захранването се прави въз основа на решението, а не обратно.

Съгласен. Коментарът ми беше какво пречи да се вземе (предварително) решение определената сума да се внася на траншове, с конкретни суми или до достигане на определената обща сума?
#16 | 18.03.2016, 14:11
Публикации: 3354 / 253
Примерно месец 01.2015 има недостиг на средства в касата от 10000лв., в решението се вписва, че трябва да се захранят 10000лв. до 31.01.2015, в рамките на този срок може да ги захранва по колкото си пъти иска докато достигне 10000лв. Собственика няма как да знае дали след 2-3 месеца ще се нуждае от вноска, затова решение на ОС и след това вноска. Мисля, че няма какво повече да се коментира по темата :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове