Лихви

28.03.2016, 12:10 2775 3

28.03.2016, 12:10
Публикации: 44 / 0
Здравейте!
В годишните декларации на ЕТ за 2010 г.- 2013 г.  имаме посочени в увеличение лихви, които са по кредити с физически лица и които не са били изплатени при начисляването им през тези години. Не знаем на какво основание са посочвани в увеличение, тъй като счетоводителят е напуснал и е в чужбина. Въпросът ми е - може ли да ги отпишем на приход през 2015 г. счетоводно, тъй като няма да бъдат плащани,/а главниците отдавна са платени/ и имаме ли законово основание да ги посочим същевременно в намаление по ГДД?
#1 | 28.03.2016, 12:20
Публикации: 2976 / 397
Посочени са на основание, че счетоводната печалба се преобразува за данъчни цели с неизплатените сума на МФЛ.
Трябва да имате основание да ги отпишете, само това, че няма да бъдат плащани не е такова - протокол, изтекал давностен срок и т.н.
#2 | 28.03.2016, 12:31
Публикации: 128 / 26
Ако правилно разбирам от обясненията Ви, са начислени разходи за лихви, които не са изплатени на кредиторите физически лица и тъй като тези лихви са доходи на физически лица те са данъчно признат разход за годината, в която се изплащат. Това е причината да се увеличава финансовия резултат в ГДД :) Дублирала съм се с Pupeshche, затова изтривам част от отговора си.
#3 | 29.03.2016, 13:37
Публикации: 1 / 0
Здравейте, и аз имам въпрос относно лихви, но лихви по заем от чуждестранно юридическо лице, което в края на всяка година ни начислява лихви и с базиране на споразумение в СИДДО за двойно данъчно облагане с Испания ние не начисляваме данък при източника. Въпроса ми е тъй като никъде неможах да прочета трябва ли да се подава Декларация по чл.142 от ДОПК за изминалата година?
Благодаря предварително
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група