Електронен подпис и гфо в търговски регистър

05.04.2016, 12:14 17398 22

05.04.2016, 12:14
Публикации: 298 / 14
Здравейте,
След като звънях на телефона на ТД и три пъти, гласов секретар ми казваше, че са много заети и ми затваряше, накрая се свързах. Питах следното нещо: Едната от фирмите ни има електронен подпис, всички останали фирми, както и собственикът им се управляват с този електронен подпис и всички декларации и прочие неща към НАП и НСИ се подават с този електронен подпис. Досега проблеми не е имало, подавам за 5 фирми и на 2 СОЛ. Викам аз "Мога ли да си подам със същия подпис и ГФО в ТР по електронен път?". Питаха ме "Ама подписа на физическо лице ли е?", аз "Не на една от фирмите е", отговор "Ами тогава не може".
Добре, аз се чудя щом в НАП така подавам всичко, включително годишно на всички фирми и на СОЛ, защо в ТР да не може?! Наистина ли не може, или тази дето ми отговори не знаеше? Никак не ми се плащат по 50 лева на фирма, от друга страна това подаване по ел.път ми се вижда като безгранична възможност за заяждане за всякакви глупости. Та мога ли да подам с този подпис на Борика Банк Севриз, който се води на фирма, а останалите са го упълномощили?
Надявам се да ме разбрахте.
#1 | 05.04.2016, 12:26
Публикации: 6403 / 1130
Електронният подпис трябва да е на търговеца или съставителя или адвоката, за да подадете в ТР. Ако Вие сте съставителят, може с Вашият ел. подпис и нотариално заверено пълномощно от фирмите.
#2 | 05.04.2016, 12:31
Публикации: 298 / 14
Електронният подпис трябва да е на търговеца или съставителя или адвоката, за да подадете в ТР. Ако Вие сте съставителят, може с Вашият ел. подпис и нотариално заверено пълномощно от фирмите.
Благодаря, но май няма да стане. Имаме само един подпис и той е на една от фирмите, други подписи няма, понеже за НАП и НСИ е достатъчно.
Интересното е, че аз реално се само-добавих към този ел. подпис като отидохме заедно със собственика на фирмата в местния ТД на НАП, и от там просто ме добавиха дори без пълномощно.
В ТР работата ми се струва много сбъркана. Май по - добре 50 лв. еднократно, от колкото 25 лв. по ел. път и още 50 лв., понеже нещо не им е харесало.
Благодаря много за информацията.
#3 | 05.04.2016, 14:46
Публикации: 6403 / 1130

Интересното е, че аз реално се само-добавих към този ел. подпис като отидохме заедно със собственика на фирмата в местния ТД на НАП, и от там просто ме добавиха дори без пълномощно.

Към ел подпис не може да ви добавят от НАП. Те добавят упълномощено от упълномощител лице. А упълномощителят може да го направи това писмено или лично :smile1:

ако се занимавате със счетоводство, съветвам да имате личен ел.подпис на физическо лице - много е удобно
#4 | 20.04.2016, 11:42
Публикации: 123 / 2
Здравейте
може ли един въпрос за публикуването на гфо по ел. път? До сега не съм имала проблеми, подавам с ел. подпис на фирмата, в г2 попълвах данни на управителя, който бе и собственик, От 2015 фирмата вече е на друг собственик/продадоха всички дялове на друга фирма, т е сега собственикът на нашата фирма е едно друго ЕООД/ , но управителят си остана същия т е бившият собственик и управител сега е само управител на ДУК , и е вписан като такъв в ТР. Почнах да попълвам Г2 и се чудя кого да пиша като заявител в данни за заявителя- управителя или реалния собственик, който пък е фирма значи
собственика на еоод-то което притежава нашата фирма? Ако пиша управителя,
долу в качество на заявителя какво да пиша? Защото управителя представлява търговеца но не е собственик... Ще подавам със същия електронен подпис, той си е на нашата фирма. Съвсем се обърках...
#5 | 20.04.2016, 14:39
Публикации: 123 / 2
моля за помощ по този въпрос- ако в данни за заявителя в Г2 сме попълнили името на управителя, но той не е собственик , в качество на заявителя какво пишем- търговец, прокурист или друго лице?
#6 | 20.04.2016, 15:10
Публикации: 6403 / 1130
Според мен - прокурист.  В чл. 21 ТЗ има дадено легално определение – ФЛ, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение.
#7 | 21.04.2016, 08:25
Публикации: 123 / 2
благодаря!
#8 | 27.04.2016, 14:47
Публикации: 123 / 2
вчера бях в агенцията по вписвания и служителката ми каза, че в моя случай т. е. когато управителят е различен от собственика  и публикувам отчета с електронен подпис на фирмата, с името и егн на управителя, пак трябва да отметна " търговец" в качество на заявителя, а "прокурист" се отмята ако има договор за прокура и е подадено заявление Б1 преди това в търговския регистър... А това заявление било за обявяване на прокура...
хм, мисля така да постъпя, а ще следя дали ще ми приемат отчетите ,че май имаше срок в който трябва да коригирам ако нещо не е наред, за да няма плащане втори път на таксата...
#9 | 27.04.2016, 16:02
Публикации: 131 / 9
Срока е 3 дни от отказа, но няма да имате такъв. Декларирате управителя като търговец и се готови.
#10 | 20.04.2017, 21:33
Публикации: 1 / 0
Здравейте, искам да попитам може ли собственика на ЕООД без дейност да публикува ГФО в ТР, в качестото си на търговец с електронен подпис на физическо лице, а не на фирмата.
#11 | 21.04.2017, 10:25
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте, искам да попитам може ли собственика на ЕООД без дейност да публикува ГФО в ТР, в качестото си на търговец с електронен подпис на физическо лице, а не на фирмата.
Именно с подпис на физическо лице трябва да публикува  :good:
Например аз публикувам отчетите на моите клиенти с подпис на ФЛ в качеството ми на съставител, а не като фирма. Винаги подаващият е ФЛ.
#12 | 22.05.2017, 11:17
Публикации: 15 / 0
Здравейте,  дали когато съставител на гфо е счетоводно предприятие, същият може да бъде подаден в ТР от съставителя  с електронен подпис на управителя на счетоводното предприятие, който е негов личен като физическо лице?
#13 | 22.05.2017, 11:33
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,  дали когато съставител на гфо е счетоводно предприятие, същият може да бъде подаден в ТР от съставителя  с електронен подпис на управителя на счетоводното предприятие, който е негов личен като физическо лице?
Да. Като съставител се подписва управителят на счетоводното предприятие съгласно чл. 25, ал. 2, т. 2 от ЗСч.
Съгласно ал. 3 от същия член във финансовите отчети се посочва името на лицето по ал.2 и се поставя печатът на счетоводното предприятие.
Декларацията по чл. 13, ал. 4 се подписва от името на същото лице и на негово име като физическо лице се дава нотариално заверено пълномощно от клиента.
Аз работя така от години. :good: С моят подпис на физическо лице.
#14 | 22.05.2017, 13:10
Публикации: 15 / 0
Да. Като съставител се подписва управителят на счетоводното предприятие съгласно чл. 25, ал. 2, т. 2 от ЗСч.
Съгласно ал. 3 от същия член във финансовите отчети се посочва името на лицето по ал.2 и се поставя печатът на счетоводното предприятие.
Декларацията по чл. 13, ал. 4 се подписва от името на същото лице и на негово име като физическо лице се дава нотариално заверено пълномощно от клиента.
Аз работя така от години. :good: С моят подпис на физическо лице.

Много Ви благодаря!
#15 | 25.06.2018, 10:36
Публикации: 1 / 0
Питане по същата тема. Управителя на ООД е вписан като АВор на КЕП. Предстои смяна на Управителя, който ще остане като управляващ съдружник, без осигуровки. Новият управител може ли да подписва със същия кеп, който не е на негово име, или трябва да се смени Автора?
#16 | 25.06.2018, 15:28
Публикации: 6403 / 1130
Питане по същата тема. Управителя на ООД е вписан като АВор на КЕП. Предстои смяна на Управителя, който ще остане като управляващ съдружник, без осигуровки. Новият управител може ли да подписва със същия кеп, който не е на негово име, или трябва да се смени Автора?
Когато КЕП е на фирмата, заявител е действащия управител.
#17 | 12.02.2020, 12:48
Публикации: 1230 / 73
До сега  или самият собственик си подаваше ГФО-то в ТР или аз ходех в ТР да го нося с нотариално заверено изрично пълномощно и Г2,с вписан заявител-търговецът. Тази година реших да не се разхождам до АВ, а да подам с моя ел.подпис. Това ли са стъпките? :
1.ГФО -подписан от двете страни/ вече може и без печати/
2.Плаща се 20 лв./а може ли от моята сметка,но с наредител съответната фирма и нейния ЕИК/?
3.Нотариално заверено пълномощно
4.Г2 попълвам с моето име като заявител и чеквам като Качество на заявителя-съставител
Това май е всичко?
#18 | 12.02.2020, 12:58
krisi_kd
...
Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТР
Протокол от ОС за приемане на ГФО
#19 | 12.02.2020, 13:14
Публикации: 1230 / 73
А,кой попълва Декларацията по чл.13,ал.4-търговецът ли ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група