ЕТ и ЗП - търговец и/или текезесарец

26.04.2016, 20:34 2228 1

26.04.2016, 20:34
Публикации: 54 / 1
Здравейте, мозъци! Дайте малко и на мен от сивото, че преливам от пусто в празно. ЕТ с патентна дейност, нерегистриран ЗП, по банковите платежни хващам, че получава субсидии от СЕПП. Бил е регистриран преди години, но не подновява регистрацията. Та така, въртят ми се няколко варианта:
1. ГДД с прил 7 и прил 3 /40% НПР на субсидията+ продадената продукция, ако има, ябълки май отглежда/.
2. Прил 7 и прил 6 /ако само е усвоил субсидията без да ги вложи в земеделие/
3. През ЕТ. Субсидията като приход от финансиране.
 Чета, че няма как да си търговец за ресторантьорска дейност например, а в друга да избягаш от търговския статут. В същото време си мисля, ако това ФЛ продаде имот, означава ли, че продажбата му трябва да мине през счетоводството на ЕТ-то?


#1 | 27.04.2016, 09:46
Публикации: 177 / 10
Точка 2 е правилния вариант.

На въпроса: "В същото време си мисля, ако това ФЛ продаде имот, означава ли, че продажбата му трябва да мине през счетоводството на ЕТ-то?"
Ако имота е включен в активите на ЕТ-то - минава през счетоводство и облагане в ЕТ-то.
Ако си е на физическото лице - преценяваш дали се декларира и плаща данък като- четеш чл.13 ЗДДФЛ , ал.1 б
Не са облагаеми:
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

Декларацията по чл.50 е по ЕГН. Аз съм Емилия, имам доход от граждански договори, имам ЕТ, продала съм нещо си - всичко това се декларира в различни приложения на декларацията, но данъка от всички доходи си ми е общо задължение по ЕГН

Ако установиш, че има и продажба на ябълки, пак няма да мине дохода през приложение 3, защото няма регистрация като ЗП

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група