Данък върху разходите?

04.07.2016, 14:38 3265 4

04.07.2016, 14:38
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Имам нужда от помощ, някой може ли да ми каже какъв е смисълът на данък върху разходите?
В интернет и в учебниците пише само кои разходи се облагат, но не срещнах никъде защо се облагат с този данък.
Благодаря предварително!
#1 | 04.07.2016, 15:22
Публикации: 25 / 5
Защото са вид доход и като такъв трябва да се обложат по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ  :wink1:
#2 | 04.07.2016, 17:28
Публикации: 7 / 0
Добре, аз си купувам вода за 20 лева. Давам ги на някой тези пари и отделно трябва да си начисля и данък 10% - още 2 лева да внеса. Ок, признават ми се за разход 22те лева, но какво от това, като се набутвам с още 2 лева.  :blink:
Нещо и на мен не ми е ясен този данък, ще съм супер благодарна, ако някой го обясни по-подробно...
#3 | 04.07.2016, 17:35
Публикации: 9297 / 1557
Добре, аз си купувам вода за 20 лева. Давам ги на някой тези пари и отделно трябва да си начисля и данък 10% - още 2 лева да внеса. Ок, признават ми се за разход 22те лева, но какво от това, като се набутвам с още 2 лева.  :blink:
Нещо и на мен не ми е ясен този данък, ще съм супер благодарна, ако някой го обясни по-подробно...
Ако не си купиш вода и не отчетеш разход, ще си имаш 20 лв печалба и ще платиш 2 лв. данък върху тази печалба. А водата, ако мноого ти е нужна, ще си я купиш с пари  от личния джоб и пак ще платиш 22 лв.
Законодателят е решил, че тази вода не ти е нужна за дейността и/или ще се ползва за лични нужди, затова "изравнява" двата варианта: 1. Ако отчетете разход и намалите печалбата, вместо данък върху печалбата плащате данък върху разхода.  Ако не направите и не отчетете такъв разход, имате по-висока печалба. При равни други условия.
#4 | 04.07.2016, 17:38
Публикации: 7 / 0
Благодаря!  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група