Данъчно облекчение - застраховки "Живот"

23.09.2016, 16:32 4028 2

23.09.2016, 16:32
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Имам нужда от малко разяснения и се надявам, че ще ми помогнете. Първо, да уточня, че нямам икономическо образование и поради тази причина повечето термини са ми чужди.
Та, по същество...
Необходимо ми е да разбера как се смята данъчното облекчение при внасяне на премии по застраховка "Живот".
В Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ) в чл. 19 е записано следното:

Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 се намалява с направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17, както и с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения се намалява с направените през месеца чрез работодател лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2, както и с внесените през месеца за сметка на лицето лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки "Живот" в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2.


Ако може с някакъв прост пример, защото не мога да разбера дали премията се вади от сумата от годишните данъчни основи, или не.
И, ако може разяснение какво точно представлява сумата от годишните данъчни основи.

Благодаря предварително! :)
#1 | 24.09.2016, 11:22
Публикации: 962 / 103
Годишната данъчна основа се получава като от сумата на всичките ви доходи (например ако работите по няколко трудови договора, граждански договори и т.н.) се приспаднат осигуровките, които е трябвало да внесете за своя сметка (здравни, пенсионни). Ако имате и застаховка Живот, сумата, която сте внесли по нея също ще се приспадне. След това полученото се облага с 10% данък.

Ето пример
- ако имате 5 000 лв. годишна данъчна основа и нямате застраховка Живот, дължите 500 лева данък (защото 5 000 * 10% = 500 лв.)
- ако обаче имате 5 000 лева годишна данъчна основа и по застраховка Живот сте внесли 300 лева за годината, то дължите 470 лева данък (защото 5 000 - 300 лева = 4 700 лв. * 10% = 470 лв.)



#2 | 07.10.2016, 14:18
Публикации: 2 / 0
Много благодаря  :blush:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група