Остатъчна стойност (опционна цена) при лизингов договор

27.10.2016, 14:40 14121 10

27.10.2016, 14:40
Публикации: 33 / 2
Колеги, имам лизингов договор, в който още в началото са уговорени: първоначална вноска, главница разсрочена за 5 години, лихва и остатъчна стойност (опционна цена) в размер на 1500 евро, с условие, че след погасяване на главницата и лихвите, ако платим и нея автомобила става наша собственост. Всичко това случи, платихме я. Автомобила е вече наш. В началото автомобила е заведен на цялата стойност, но счетоводни и данъчни амортизации начисляваме върху стойност, намелена с тези 1500 евро. Смятам, че сега след като сме я платили имам право да си амортизирам и тази стойност. Малко ми е объркано като отделен актив (примено с наименование "остъчна с-т към автомобил..." ли да го заведа... как процедирате в такива случаи?
#1 | 28.10.2016, 14:46
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

Не сте завели правилно актива от самото начало.

Отчетната стойност на актива се формира по следния начин:

1. Сума на вноските през срока на лизинга
2. Първоначална вноска
3. Опционна цена (остатъчна стойност)
4. Общо (1 + 2 + 3)
5. Лихви
6. Отчетна стойност на актива (4 – 5)

#2 | 31.10.2016, 13:57
Публикации: 33 / 2
Завели сме го точно, както казвате. Опционната цена е приспадната от амортизируемата стойност, или казано по друг начин в с-ка от гр. 20 си е с цялата стойност, но в програмата ни все едно е стопирана част от сумата, да не се амортизира. Когато осчетоводявах лизинга прочетох някъде (не помня обаче къде беше), че в случай, че има предварителна уговорка (както в нашия договор) , че само след изплащане на някаква остатъчна сума автомобила става твоя собственост трябва да се процедира така, защото може и да не се плати... Затова и лизинговата компания ни издава месечни фактури, защото в края на договора могат да се окажат оперативен лизинг (наем).
В случаите, когато е уговорено, че с плащане на последната лизингова вноска автомобила става твой не е така. там лиз. компания издава фактура за първоначалната вноска и за оставащата главница още в началото.
Ако някой ме убеди, че греша, пак ще ми е от полза, ще мисля в посока, какво да измисля за да изляза от ситуацията. :wink1:
#4 | 31.10.2016, 16:10
Публикации: 33 / 2
Може и това да съм чела, ами същото казват каквото и аз. И пак въпроса е какво правим с тази остатъчна (опционна) ст-ст сега? Не може актива да виси така с остатък, минал е срока, а не амортизиран напълно :blink:
#5 | 31.10.2016, 19:13
Публикации: 11959 / 2182

Финансов лизинг с опция за придобиване

Публикувано на 04.07.2014

Отговаря Иван СИМОВ - регистриран одитор


    Имаме договор за лизинг, през периода на МПС-то е заложена ниска амортизационна норма, към изтичане срока на лизинговия договор активът има балансова стойност 35 000 лв. Какво се случва, когато лизингодателят ни прехвърли МПС-то на по-ниска стойност 10 000 лева, а застрахователната стойност на МПС-то е 1000 лева? Какви счетоводни записвания следва да се вземат?

   Предполагам, че става дума за финансов лизинг с опция (а не задължение) за придобиване на автомобила. Първоначално вие би трябвало да сте завели автомобила като ДМА въз основа на лизинговите вноски (без лихвата) по договора, без последната, която се плаща, ако решите да придобиете актива. Последната вноска, например 10 хил. лв., следва да натрупате към отчетната стойност на актива или да заведете като отделен актив. Тази вноска трябва да се амортизира за годините, които остават до края на амортизацията на автомобила. Например, ако сте приели срок за амортизация на автомобила 6 години, а последната вноска платите през 4-тата година, амортизационният срок на последната вноска трябва да бъде 2 години.
Счетоводната операция следва да бъде:
Дт с/ка ДМА 10 000
Кт с/ка Доставчици 10 000
Застрахователната стойност на автомобила - въпросните 1000 лв., имат значение само за прехвърлянето на автомобила пред нотариус, т.е. това е стойността, върху която се начисляват нотариалната такса и данъкът при прехвърляне на имущество.


https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=13456.0

Може би тези материали ще Ви ориентират .
#6 | 01.11.2016, 14:02
Публикации: 33 / 2
delphine , благодаря ! Мисля, че ми се изясниха нещата!
#7 | 09.08.2020, 17:38
Публикации: 62 / 0
Здравейте! За да не отварям нова тема, ще попитам тук.

Става въпрос за финансов лизинг на автомобил.
Направил съм следните счет. записвания (сумите са примерни):

1. 205     50 000
    651     12 000
            159            62 000

2. първоначална вноска 10 000
      159/ 401    10 000

Има издадена фактура за предаване на актив с цялата стойност на главницата - 40 000.
 Месечно се издава фактура само за лихвата.
Въпросът ми е дали е правилно да осчетоводя фактурата за предаването на актива така: 
159 /401  40 000
Притеснението ми идва от това, че по с/ка 159 ще остане само лихвата... ежемесечно се изплащат главницата и лихвата...

За лихвата:
159/401   100
621/651   100
А месечното плащане на лихвата и главницата: 401/503  1200(главница+лихва)

Моля за помощ!
И понеже срещнах различни мнения - отчетната стойност на автомобила включва ли комисионната за управление и таксата за придобиване?
Благодаря!

#8 | 10.08.2020, 09:29
Публикации: 23 / 4
Здравейте,
Правилни са Ви осчетоводяванията.
По принцип се включват в отчетната стойност, но и да не ги включите, не е фатално  :wink1:
#9 | 13.08.2020, 20:44
Публикации: 62 / 0
Здравейте,
Правилни са Ви осчетоводяванията.
По принцип се включват в отчетната стойност, но и да не ги включите, не е фатално  :wink1:

Благодаря Ви!
#10 | 21.03.2024, 15:17
Публикации: 326 / 5
Финансов лизинг с опция за придобиване

Публикувано на 04.07.2014

Отговаря Иван СИМОВ - регистриран одитор


    Имаме договор за лизинг, през периода на МПС-то е заложена ниска амортизационна норма, към изтичане срока на лизинговия договор активът има балансова стойност 35 000 лв. Какво се случва, когато лизингодателят ни прехвърли МПС-то на по-ниска стойност 10 000 лева, а застрахователната стойност на МПС-то е 1000 лева? Какви счетоводни записвания следва да се вземат?

   Предполагам, че става дума за финансов лизинг с опция (а не задължение) за придобиване на автомобила. Първоначално вие би трябвало да сте завели автомобила като ДМА въз основа на лизинговите вноски (без лихвата) по договора, без последната, която се плаща, ако решите да придобиете актива. Последната вноска, например 10 хил. лв., следва да натрупате към отчетната стойност на актива или да заведете като отделен актив. Тази вноска трябва да се амортизира за годините, които остават до края на амортизацията на автомобила. Например, ако сте приели срок за амортизация на автомобила 6 години, а последната вноска платите през 4-тата година, амортизационният срок на последната вноска трябва да бъде 2 години.
Счетоводната операция следва да бъде:
Дт с/ка ДМА 10 000
Кт с/ка Доставчици 10 000
Застрахователната стойност на автомобила - въпросните 1000 лв., имат значение само за прехвърлянето на автомобила пред нотариус, т.е. това е стойността, върху която се начисляват нотариалната такса и данъкът при прехвърляне на имущество.


https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=13456.0

Може би тези материали ще Ви ориентират .

Здравейте, остатъчната стойност ни е фактурирана година след като е изтекла амортизацията на актива т.е. не мога да я амортизирам съгласно посоченият оставащ срок за амортизация. И сега се чудя как да я отразя тази остатъчна стойност? Директно като разход въпреки, че е 3000лв или като нов актив, но с какъв срок на амортизация?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група