Осигуряване на СОЛ до 410-ият ден

30.11.2016, 16:34 2977 4

30.11.2016, 16:34
Публикации: 148 / 11
Здравейте,

Не знам дали заглавието точно описва казуса :) Моля за помощ, защото съм се убедил, че тук има много знаещи и отзивчиви колеги, на които предварително благодаря.

Та, СОЛ се е осигурявало в своето ЕООД на ниският процент. Паралелно с това си е била на трудов договор в друго предприятие. Настъпва "риска" бременност и тя започва да ползва болнични за временна неработоспособност, които ако всичко (дай Боже) върви добре ще станат такива за бременност и раждане и съответно за отглеждане на дете до 1 година. През това време работодателя по ТД ще подава докумените за отпускане на обезщетението по предвиденият ред. Въпроса е как ще се отрази тази ситуация на ЕООД-то, на което е собственик. Ето моите притеснения и разсъждения по въпроса. Моля ви за мнение по тях
1) няма да се подава декларация ОКД5 за спиране на дейност в ЕООД-то, защото то ще продължи да функционира.
2) през ЕООД-то ще си внася само здравните осигуровки
3) след като изтекат 410-те дни ще трябва да си избере дали да назначи прокурист на ЕООД-то и да си получава обезщетението за отглеждане на малко дете от 1 до 2 г. или да се върне на основната си работа за половината от обезщетението и да продължи да се самоосигурява в ЕООД-то си с пълна сила :)

Благодаря предварително на всички, които ще ми помогнат!
#1 | 01.12.2016, 13:53
Публикации: 148 / 11
Някой с мнение? Моля :(
#2 | 01.12.2016, 14:06
Публикации: 6682 / 662
Лекичко се съмнявам, че през ЕООД-то трябва да внася само здравни осигуровки. Според мен - в пълен размер на ниския процент.
#3 | 01.12.2016, 15:58
Публикации: 5497 / 371
Лекичко се съмнявам, че през ЕООД-то трябва да внася само здравни осигуровки. Според мен - в пълен размер на ниския процент.

Точно така!
Щом е на ниския процент, болнични и майчинство не "играят" в ЕООД-то т.е. или "работи" и внася всички осигуровки, или подава Окд5 за прекратяване на дейността
#4 | 02.12.2016, 06:50
Публикации: 148 / 11
Много благодаря за отговорите. Ще направя както ме посъветвахте. Интересно е, че звънях на телефона за консултации по осигурителни въпроси в НАП и от там ми потвърдиха предположението за внасяне само на здравни :) Разбира се на тях им е лесно да дават "консултации" по телефона без да има нещо черно на бяло и после други по-знаещи служители на НАП да пишат глобите.

Отново да благодаря за отговорите. Много се радвам, че в гилдията на счетоводителите има хора, които са готови да помогнат с експертен съвет. Хубав ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група