Комисионен договор

01.12.2016, 12:38 5382 5

01.12.2016, 12:38
Публикации: 7 / 0
Здравейте,аз съм СОЛ и съм комисионер по комисионни договори сключени с ФЛ - доверители ,договора е сключен с предмет посредничество при покупка на разл. стоки,
подала съм на ФЛ декл. по чл,43 ал. 5  от ЗДДФЛ,че съм СОЛ.Въпроса ми е трябва ли да издавам фактури за възнагражденията получени по договора и как да ги осчетоводя ,като приходи от услуги или те не са приход за фирмата ми и съответно трябвало ли е да издам сметка за изплатени суми и служебна бележка на ФЛ изплатили ми комисионните  и да подам декл. по чл.55 ал.1 от ЗДДФЛ за авансов данък
Благодаря!!! :excl:
#1 | 01.12.2016, 14:46
Публикации: 128 / 26
Започнах да Ви отговарям, но прочетох втори път запитването и не съм сигурна, че съм разбрала въпросите :)  Ако договорите Ви са сключени с физ.лица, не разбирам защо им предоставяте декларация по чл.43, ал 5 от ЗДДФЛ /ако разбира се и те не са самоосигуряващи се/. Тази декларация се подава пред платец на доход, който е ю.л или самоосигуряващ се, за да не удържа осигуровки и данък на получател, който е декларирал, че е СОЛ. За полученото от Вас възнаграждение за посредническата дейност следва да издадете документ, като това може да е фактура, разписка или с друго наименование, но трябва да съдържа изискуемите по чл.6, ал.1 от ЗС реквизити.
Казвате, че сте СОЛ, а питате дали са приход за фирмата ВИ?  Като СОЛ това е доход от стопанска дейност. Но по-добре уточнете въпроса, за да не Ви подведа.....:)
#2 | 01.12.2016, 15:46
Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговора,да СОЛ съм ,изясни ми се че трябва да издам фактури по договорите,но явно съм объркала с декларацията по чл.43,
не съм сигурна само за декл.по чл.55 ал.1 ,но тъй като аз съм получила доходи от ФЛ,предполагам и това отпада
Наистина се обърках.....
#3 | 01.12.2016, 15:58
Публикации: 128 / 26
Декларацията по чл.55 се подава от получателя на дохода, когато той е самоосигуряващо се лице за всяко тримесечие без последното - четвъртото тримесечие. За доходите получени през четвъртото тримесечие на годината не се подава декларация по чл.55. Те се включват направо в годишната декларация.
#4 | 01.12.2016, 16:26
Публикации: 7 / 0
Да в случая трябва да подам декларация по чл.55 ал. 1 от ЗДДФЛ и чл.201,но аз като получател на дохода ,никаква идея как да я попълня,и дохода е получен в месец 09/2016,може ли да се подаде с задна дата
#5 | 01.12.2016, 20:02
Публикации: 128 / 26
Не, изпуснали сте срока. Ще си включите дохода в годишната декларация.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група