Прехвърляне осигуряването на СОЛ

07.12.2016, 13:46 5892 10

07.12.2016, 13:46
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
Едноличен собственик който се осигурява като СОЛ по ЕГН през БУЛСТАТ-а на ЕООД-1.
Той прехвърля 100% от капитала си на друго лице на 20.07.2016 (вписването в ТР) и престава да бъде собственик на ЕООД-1. За това разбирам месеци след сделката и към момента се води СОЛ през това дружество, но е трябвало да му се прекрати осигуряването там.
Същото лице е собственик на друго ЕООД-2, никога не е подавана ОКД5 от този БУЛСТАТ.
Сега с доста голямо закъснение ще трябва да направя доста неща и моля за помощ за кое мисля правилно и къде греша:
1. Подавам ОКД5 от ЕООД-1 за ПРЕКРАТЯВАНЕ дейността и осигуряването на дата 20.07.2016 - датата на вписване на промяната в ТР? На няколко места чета, че се взима датата на изповядване на сделката, не намирам текст за това обаче?
2. Мога ли да се пробвам с електронен подпис на лицето да прекратя със задна дата с ОКД5 дейността в ЕООД-1?
3. Заличавам подадените декларации 1 през БУЛСТАТ-а на ЕООД-1 за периода 20.07.16 - 31.10.16
4. Подавам редовни деклараци 1 от БУЛСТАТ на другото ЕООД-2 за периода 20.07.16 - 31.10.16
5. Какво правя със сумите - мога ли да подам искане от ф.л. за прехвърляне на сумите от булстат ЕООД-1 към ЕООД-2? Реално задълженията ще са едни и също, по ЕГН, но от 20.07.2016 вместо от единия трябва да са от другия БУЛСТАТ.
6. през ЕООД-2 никога не е подавана ОКД5.. фирмата и първата фактура са пуснати на 04.04.2008г. и като няма подадена ОКД5 за начало на дейността, сега по електронен път (с ел.подпис на ф.л.) мога ли да подам от БУЛСТАТ-а на ЕООД-2 начало на дейността 04.04.2008 и начало на осигуряването от 20.07.2016 г.
Голяма каша е, но трябва да го оправя, въпросът е какво да правя с декларация 1 от единия булстат а за платените осигуровки (20.07-31.10) трябва ли да се иска възстановяване от ЕООД-1 (през която сметка за изплатени) или т.к. ф.л. по ЕГН е задължено лице то трябва да си ги иска за възстановяване (а после да ги преведи от другия БУЛСТАТ на ЕООД-2) ... Моля за помощ, всичко ми е такава каша и ако поискаме възстановяване, ще има ревизия нали?
#1 | 07.12.2016, 19:47
Публикации: 540 / 74
По принцип сте на прав път.
1. Прекратявате осигуряването в ЕООД-1 с дата 20.07.2016 г.
2. Заличавате подадените Д1 през ЕООД-1 за периода от 20.07 до 31.10.20169 г.
3. Подавате ОКД 5 за ЕООД-2 с начало на дейност 04.04.2008 г. и начало на осигуряване 20.07.2016 г. (не съм сигурна - може да Ви поискат и две ОКД 5 - едно за начало на дейност и едно за начало на осигуряване)
4. Подавате си редовни Д1 от 20.07.2016 г. до 31.10.2016 г. през ЕООД-2
Мисля, че за внесените суми няма да има проблем тъй като и в двата случая задълженията за плащане са по ЕГН и не е необходимо да се прави нищо.
Пробвайте да подадете ОКД5 по ел. път, но се съмнявам да стане - все пак нищо не губите, ако опитате. Също се подгответе за акт за неподаване в срок на ОКД5.



Това е моето мнение, ако има по-компетентни колеги нека споделят.
#2 | 08.12.2016, 10:54
Публикации: 326 / 22
djidja83, Благодаря ти!
Питам се обаче едно лице само защото е собственик на ЕООД и вписан управител, задължен ли е да се осигурява като собственик по чл.4, ал.3, т.2 КСО. И въпросът ми е породен от това, че:
1. В ЕООД-1 лицето вече не е никакъв, там няма задължение от 20.07.16 да се осигурява.
2. за ЕООД-2, за което пиша е собственик, вписан управител. Но има лице на ТД като директор, има управленски/ ръководни функции и собственикът реално не прави нищо, той не извършва "трудова дейност". Дължи ли изобщо осигуряване през това ЕООД-2?
2. Има и трето ЕООД-3, за което не писах, то е от скоро, няма персонал, той му е собственик, вписан управител, пусната е 1 фактура и лице с пълномощно само носи ДДС нулеви.
Собственикът, вписан само управител изобщо в тези ЕООД-2 и ЕООД-3 има ли задължения да се осигурява по чл.4, ал.3, т.2 КСО като собственик като той не извършва трудова дейност за това.. Т.е. може ли никъде да не се осигурява въпреки че е собственик едноличен на тези 2 ЕООД-та, при условие че няма трудова дейност в тях? Ей това не мога да си изясня - задължен ли си в някое от ЕООД-тата, които имаш да  се самоосиг/ш ако няма трудова дейност?
#3 | 08.12.2016, 11:04
Публикации: 540 / 74
Задължително - поне в едно от двете ЕООД-та трябва да се осигурява. Но щом ЕООД-2 има дейност, а ЕООД-3 няма, значи трябва да се осигурява през ЕООД-2.

#4 | 08.12.2016, 11:20
Публикации: 326 / 22
Ясно. Е значи ще се пускат ОКД5, няма начин. Само не знам какво става със сумите преведени след 20.07.16 от ЕООД-1.
Наистина задължено лице е ф.л. по ЕГН, ЕООД-1 е само наредител, но реално сумите са излезли от нейната сметка? В същото време мисля, че сумите ако решим да си ги искаме от НАП не може да ги възстановят на ЕООД-1 а по ЕГН на ф.л., т.к. то е задължено лице, а те това гледат.
И все пак, освен с вътрешни взаимоотношения между лицето (което след 20.07.16 реално е никакъв на ЕООД-1) и ЕООД-1 да си оправят тези средства излезли от ЕООД-1 за него, като той вече не е трябва да бъде самоосигуряван през това ЕИК.
#5 | 08.12.2016, 12:36
Публикации: 540 / 74
Попитайте в НАП - пуснете им запитване по имейл примерно, но аз мисля, че няма нужда да се прехвърлят, нищо че са излизали от ЕООД-1, задължението е по ЕГН.

Вътрешно може да се оправите средствата със Дт 501/ Кт 499 или 498 с платените суми.
#6 | 08.12.2016, 14:16
Публикации: 326 / 22
Да права си  :good:, че е разчет и задължението е по ЕГН и в НАП през което и ЕООД да се осигурява светва задължение/ липса на задължение само по ЕГН. Аз така или иначе ще пробвам за прекратяване на ОКД5 в първото ЕООД-1  да пусна с електронен подпис на ф.л. и ако не ми даде системата отивам до методолозите в НАП да питам на място и толкова. Искам само до края на годината да е оправено всичко, да ми е спокойно, че съм оправила батака .. :blink:
#7 | 08.12.2016, 15:04
Публикации: 540 / 74
Иначе, ако е минала една година от изтичане на 7 дневния срок за подаване на ОКД5 няма да има глоба, но може да декларирате осигуряване само на ниския процент. Скоро подавах ОКД5 за 2015 и за това знам.
Проблем е само да не Ви направят проверка до изтичане на давностния срок, ако решите да го изчакате. А в другия случай може да минете и само с предупреждение - без глоба. Зависи дали това Ви е първо подобно "нарушение", дали това ощетява държавата, и най-вече в какво настроение са НАП-аджиите, които ще Ви пишат наказателното постановление.
#8 | 12.12.2016, 16:44
Публикации: 326 / 22
Е ние през този период сме си платили осигуровките, подали сме и декларация 1 редовно (дори сме внесли повече отколко дължи СОЛ, предвид това, че сме внасяли големия %, а т.к. сме изтървали 7-дневния срок за промяната, се дължат осигуровки само на ниския %. Но няма да си искаме разликата мисля).
В случай, че сме си подавали декларация 1 редовно и плащани всички осигуровки включително за 11/2016г. , това, че ще прекратим осигуряването през ЕООД-1 след 7-дневния срок и ще започнем същото през ЕООД-2, пак след 7-дневния срок (но те двете са свързани, едното е нарушено, защото е нарушено първото) и за първи пък имаме такъв пропуск и сами отидем да подадем все пак ОКД5 от двата БУЛСТАТ-а ( с което показваме, че не сме укривали нищо или умишлено) могат ли да ми направят проверка, или ревизия на СОЛ-а ф.л. или на ЕООД 1 и 2? Глоби ясно, че трябва да платим. Просто интересно ми е, дали защото си объркал или закъснял за нещо и искаш да си го оправиш и си платиш глобите, ти правят проверки...ей така за респекта да те е страх и да ги мразиш просто НАП-аджиите.
#9 | 12.12.2016, 18:15
Публикации: 540 / 74
Чак проверки мисля, че няма да имате. Ще Ви пишат акт и ако всичко останало Ви е изрядно вероятно ще мините само с предупреждения - без глоби.
#10 | 13.12.2016, 08:56
Публикации: 1187 / 228
Без акт за СОЛ няма да минете, но обикновено са в минимален размер. Отделен момент е доколко тези актове са достатъчно издържани, ако впоследствие ги обжалвате...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група