Осигуряване на чужденци, собственици на българско ООД

09.12.2016, 08:29 9828 13

09.12.2016, 08:29
Публикации: 15 / 0
Здравейте,
Германски граждани регистрират ООД в България. И двамата са вписани като управители и могат да управляват по отделно. Няма сключен ДУК. Дейността на дружеството ще се осъществява от Германия, те няма да пребивават в страната. И двамата работят по трудов договор в Германия. Възможно е да имат фирма/и и там / това все още не ми е известно, но го допускам като вероятност/.
Въпросът ми е подлежат ли на осигуряване тук в България. Ако се сдобият с формуляр А1 ще отпадне ли задължението им за осигуряване по българското законодателство. Кое ще е приложимото законодателство в случая?
#1 | 09.12.2016, 10:58
Публикации: 2976 / 397
В качеството си на какви ще осъществяват дейността си в българското дружество? СОЛ или ДУ, или по ТД?
#2 | 09.12.2016, 15:56
Публикации: 15 / 0
трудов договор не, ДУ няма вписан, няма уговорено възнаграждение, вероятно остава СОЛ. Те работят по трудов договор в Германия
#3 | 09.12.2016, 16:20
Публикации: 574 / 56
Ще се осигуряват без здравно до 183 дни, а ако пребивават повече време в БГ и здравно!
Всичко това е ако не се осигуряват на същото основание в друга държава членка!
#4 | 09.12.2016, 16:27
Публикации: 15 / 0
dijit според Вашият отговор излича,че не сте прочели въпроса ми. Още отначало с това започнах, че се осигуряват хората в Германия. Бихте ли се аргументирали все пак.
Взех да се обърквам. Аз смятам, че не трябва да се осигуряват тук, реших да си сверя часовника.
#5 | 09.12.2016, 16:50
Публикации: 574 / 56
Ако си извадят А1, че се осигуряват на същото основание в друга държава.
Ако Вие работите по ТД под максимума и си отворите фирма дали ще Ви отпадне задължението за осигуряване като СОЛ?
#6 | 09.12.2016, 17:05
Публикации: 1187 / 228
Според мен, при така изнесената хипотеза не подлеждат на осигуряване в България с едно на ум коментара на колегата(или колежката, извинявм се) dijit.
#7 | 09.12.2016, 22:43
Публикации: 15 / 0
dijit съвсем се опита да ме обърка. Къде остават регламентите, приложимо законодателство и т.н. Очаквах някой да потърди или отхвърли категорично моето първоначално убеждение. Щеше ми се някой който има такива фирми да се включи. Да сподели мнение.
#8 | 10.12.2016, 11:44
Публикации: 24 / 1
Аз имам такъв случай, собственикът е поляк и се самоосигурява в Полша. Когато започна дейност с българско ЕООД, получи Сл. № от НАП и подадох ОКД 5 за започване на дейността. Малко след това получи от Полша А1 за самоосигуряването си там, със срок на валидност една година. Представих копие от формуляра в НАП, по указание на методолозите.  След това с изтичане на срока на валидност на А1, собственикът трябва да поиска и получи (ако има основание за това) нов А1. Следващите А1 не се представят в НАП, съхраняват се в дружеството и служат за потвърждение на обстоятелствата при проверка. Осигуровки в България не се дължат.
Стана малко объркано, но ако има още въпроси ще се постарая да отговарям разбираемо.
#9 | 10.12.2016, 12:20
Публикации: 144 / 13
Практически не е необходимо да се прави нищо. Няма необходимост от носене на каквото и да е в НАП, не се внасят и никакви вноски освен по желание. Удостоверението за самоосигуряващи се, не се казва А1 (то е само за работещи по трудов договор). Същото може да се извади и със задна дата при евентуален интерес на наша администрация.
#10 | 10.12.2016, 12:33
Публикации: 24 / 1
В интерес на истината не разбрах защо точно подадох А1 в НАП, но те го приеха, всъщност и методолога в Бургас не ми изглеждаше много сигурна в това, което казва.
По отношение на формуляра, е точно А1 и в превода му пише, че удостоверява "самонаемането на лицето в Полша".
Информацията, че може да се получи и със стара дата ми е много полезна. Благодаря.
#11 | 10.12.2016, 18:07
Публикации: 15 / 0
Благодаря за включването по темата.  Аз така или иначе съм изискала от германците да направят необходимото, за да се сдобият с този документ. Считам, че е нужно да го имаме, ако ще и НАП да не ни го искат.
А след като няма да се осигуряват декларацията за рег. на СОЛ - ОКД 5 само за указване на датата на започване на дейността ли е?
Там никъде няма нещо от сорта, че няма да се осигурява СОЛ. Всъщност частта за осигуряването следва да остане празна ли?
#12 | 11.12.2016, 11:47
Публикации: 144 / 13
От Гърция са ми търсили удостоверение и за период от преди 10 години. Формулярът да е А1, преди бяха няколко образците.

ОКД не виждам причини да се подава. Темата за какво служи ОКД-5 е дискусионна - въпросното писание е архаичен документ уточняващ под кой ЕИК ще се осигуряваш, въпреки че от 2006 въпросът по никакъв начин не е свързан с ЕИК и фирми. Няма и указания както е регламентирано в ДОПК, самите дирекции на НАП имат противоречива практика. Досега не съм имал неприятности  с властта, с поддръжка на тезата, че не подлежиш ли на регистрация за започване и спиране на осигуряване по ЕГН, не си длъжен да подаваш.  Не подавам и за пенсионерите само със здравно. Но съм попадал на труда на колега подавал 30 декларации в 30 фирми собственост на един и същи човек.
#13 | 13.12.2016, 13:48
Публикации: 326 / 22
При мен има подобна ситуация, затова ще си позволя да се включа тук.
Здравейте,
шефът ми е собственик на 3 ЕООД-а, като от едно от тях се самоосигуряваше като собственик, но вече продаде целия си дял.
Самият той се оказва че оперира на няколко места някаква дейност или участия с дружества. Въпросът е, че не знам къде, колко, какво (коя съм че да каже) Но знам, че най-вероятно се осигурява и в САЩ, но никога не сме имали информация за такива неща. Но сега след като прекъсваме (прекратяваме ли трябва да е, щом си е продал целия капитал на ЕООД на друго лице?) осигуряването му, което още не е станало, трябва ли да се подават ОКД5 в някоя от другите две ЕООД като собственик. И друго, какво трябва да му кажа (евентуално ако се съгласи да си ги изкара), като документ от САЩ където мисля, че може би се осигурява - България и САЩ още нямат спогодба за социалната сигурност? И освен това само здравно се осигурява в Швейцария. И друго - в това удостоверение А1 какво трябва да декларира пред нашия НАП...исобще пълна каша и липса на инфо. И не съм сигурна, че изобщо щом е прекратил осигуряването като СОЛ от едното ЕООД, защото не е собственик, трябва да почва да се осигурява от някое от другите две ЕООД в България.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група