Нереално голяма наличност на МЗ

02.01.2017, 11:44 2674 2

02.01.2017, 11:44
Публикации: 95 / 1
Здравейте на всички! За много години!
Бихте ли ме посъветвали какво да правя по отношение на следния казус: през месец октомври при мен дойде фирма, чийто предмет на дейност е пр-во на тестени изделия. Има нереално голяма наличност на брашна, олио, колбаси към 31.10.2016 и тази наличност гледам се "влачи" от доста време. Фирмата не е рег. по ДДС и ще прекратява дейност януари месец тази година. Мисълта ми е - мога ли да бракувам МЗ? Как стои въпросът с увеличението на фин. резултат в ГДД?
#1 | 02.01.2017, 19:51
Публикации: 6403 / 1130
ЧНГ!
Прилагате си чл. 28 от ЗКПО:
Чл. 28. (1) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси на дълготрайни и краткотрайни активи, с изключение на произтичащите от непреодолима сила.
(2) Не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси и брак на материални запаси.
(3) Алинея 2 не се прилага, когато разходите се дължат на:
1. непреодолима сила;
2. технологичен брак или промяна на физико-химичните свойства, установени с нормативен акт или с фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;
3. изтичане срока на годност съгласно нормативен акт или фирмени стандарти, когато не е налице нормативен акт, и в обичайните за съответната дейност размери;

С други думи, ако е изтекъл срока на годност, съставяте протокол за брак, съпроводен със съответни доказателства за унищожаване на бракуваните МЗ и не преобразувате финансовия резултат.
Ако, обаче, въпросните МЗ са само по документи, това е липса и се прилага ал. 1, което значи, че със сумата увеличавате финансовия резултат.
#2 | 03.01.2017, 17:20
Публикации: 95 / 1
Понеже не ми се е налагало да оформям документи за липса, предполагам че трябва да има Заповед аз извършване на инвентаризация и констативен протокол за установяване на липсите. Това достатъчно ли е?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група