Застъпено майчинство чл. 49, ал. 2 от КСО

10.01.2012, 15:19 23540 17

10.01.2012, 15:19
Публикации: 10 / 0
Здравейте!
Имам дъщеря, която на 26.08.2011 г. навърши 1 година, веднага след това се върнах на работа, използвах платения си годишен отпуск и от 29.11.2011 г. съм в болничен за общо заболяване. На 08.02.2012 г. ми предстои издаване на 45 дневен болничен за майчинство. Въпроса ми е ако преди 45 дневния болничен си пусна отпуска за гледане на дете до 2 г. ще мога ли да се възползвам от обезщетението при първото майчинство? В закона пише само, че трябва към момента майката да е отпуска за гледане на дете, а не да е бил непрекъснат отпуск и колко време да е била майката в такъв. Но от НОИ ми казаха, че трябва да е непрекъснат, да не съм се връщала на работа и да не съм ползвала болничен за общо заболяване.
Имат ли правно основание да ми откажат изплащането на обезщетението от първото дете?

Благодаря Ви предварително!
#1 | 10.01.2012, 15:24
Публикации: 3145 / 253
чл.49(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Та кой Ви даде този отговор. Никъде не пише, че лицето не е трябвало да се връща на работа и колко време трябва да е в този вид отпуск.
Според мен нямат право да Ви откажат изплащане на обезщетението за второто детенце, да е с размера за първото, ако в момента на излизане в болничен за бременности и раждане, Вие се намирате в отпуск за отглеждане на дете до 2г възраст.
#2 | 10.01.2012, 15:26
Публикации: 3145 / 253
Задайте си въпроса в писмо към НОИ и вижте какъв отговор ще получите.
#3 | 10.01.2012, 15:28
Публикации: 10 / 0
Точно така го тълкуваме и ние. Но инспектора от НОИ, който отговаря за болнични и майчинство ми обясни, че мога да се възползвам от това обезщетение за първо дете САМО ако не съм се връщала на работа, няма ползван болничен за общо заболяване и отпуска за гледане на дете е бил непрекъснат - от единия в другия. Писах им и писмено запитване, но никой не ми е отговорил все още, за да го имам черно на бяло.
#4 | 10.01.2012, 15:30
Публикации: 3145 / 253
Пишете тук, до дни ще имате отговор.
E-mail: NOI@nssi.bg
#5 | 10.01.2012, 15:39
Публикации: 10 / 0
Благодаря! Аз писах до varna@nssi.bg , но тук може повече да ми обърнат внимание :) При получен отговор ще пиша и тук, за да се знае какви са възможностите.
#6 | 16.01.2012, 17:06
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Имате ли отговор? Аз съм в подобна ситуация - имам застъпване на двете майчинства и бих искала да се възползвам от чл.49, ал.2., но преди това да взема болничен за общо заболяване. По тълкувание на счетоводителите мога да изляза в болничен за общо заболяване за няколко месеца, като малко преди 45дневния се върна в майчиство и пак ще си имам застъпване. Инспекторите от НОИ обаче казват че не е сигурно как "системата ще изчисли обезщетението" при прекъсване на майчинството и ме посъветваха да не рискувам. Аз писах и до benefits@sofia.nssi.bg и от там не ми отговориха еднозначно: казват че мога да прекъсвам и пак да си подновявам майчинството когато си поискам, но не ми потвърждават че ще мога да получавам обезщетение като за първото дете. Дали няма някой, който вече да е бил в такава ситуация и да каже как е "сметнала системата" в този случай?
#7 | 16.01.2012, 20:44
Публикации: 10 / 0
Писах и на двата адреса и отговор няма. Днес даже повторих запитването с въпрос и кога ще получа отговор. На мен ми споделиха, че дори и да не се "изчисли" както ние искаме майчинството, при подаване на жалба винаги се печели, защото няма правно основание да не е така.
#8 | 17.01.2012, 09:49
Публикации: 3 / 0
На този, на който аз писах benefits@sofia.nssi.bg ми отговориха на следващия ден. А Вие излязохте ли в майчинство отново? Ще Ви бъда благодарна, ако споделите какво е станало в крайна сметка. Може и на лично съобщение. Успех!
#9 | 17.01.2012, 12:16
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Получих отговор и от друго място - майка, която е била в същата ситуация. Първоначално от НОИ са започнали да й изплащат преизчислена сума за второто дете на основание, че има прекъсване в майчинските. В последствие тя е подала жалба и са я уважили и са започнали да й изплащат сумата като за първото дете и са й доплатили за период, в който е била на по-ниско обезщетение. Така че може би си има решение дори в първия момент да откажат.
#10 | 17.01.2012, 12:21
Публикации: 10 / 0
От 24.01 ще изляза в отпуска за гледане на дете до 2 г., а след това от 8.02. в 45 дневен болничен.

И на мен ми бяха обяснили, че с обжалване става. Само ми е чудно защо трябва да е така, като не искат да изплащат парите да си променят закона  >:(
#11 | 23.01.2012, 21:44
Публикации: 10 / 0
Задавам 4-то питане на 4 различни адреса на НОИ и никой не благоволи да ми отговори!!! Сега писах и до benefits@sofia.nssi.bg

Една майка ми спомена, че в НОИ са и обяснили, че с подаване на 45 дневния болничен се подавала и молба в която е упоменато, че желаем да се вземе в предвид при изчисляване на обезщетението чл. 49, ал.2. За съжаление на мен не са ми го обяснили лично и не знам за какво точно става въпрос, та включих и това във запитването си. Дано този път някой благоволи да отговори, вече трета седмица чакам отговор :(
#12 | 23.01.2012, 21:52
Публикации: 3145 / 253
От NOI@nssi.bg не Ви ли отговориха?  :(
#13 | 24.01.2012, 09:58
Публикации: 10 / 0
Изпратих запитване и до benefits@sofia.nssi.bg,  benefits@varna.nssi.bg , NOI@nssi.bg i varna@nssi.bg като миналата седмица след запитване кога ще получа отговор ми върнаха, че не е постъпвало запитване - повторих го и все още си чакам ... Явно ги затруднявам с въпроса.
#14 | 07.02.2012, 14:47
Публикации: 10 / 0
07.02.2012 г.
Здравейте,
Ако към началната дата на новите болнични за бременност и раждане вие сте в отпуск по чл. 53 от КСО за гледане на малко дете до2г. Ще се приложи чл. 49 ал. 2 от Кодекса за социално осигруряване. Правилно са ви казали, че е нужно Заявление,, което е в свободен текст и се прикрепя към първия болничен лист или ако е по-късно се представя в деловодството на СУСО.
Хубав ден :)

Дойчин Дочев
Финансов ревизор
Дирекция "Краткосрочни плащания и контрол"
Столично управление "Социално осигуряване"


На 23.1.2012 г. 21:41, Деси Григорова написа:
 Здравейте!
Предстои ми да изляза в 45 дневен болничен за втора бременност, като имам дете на 1 г. и 5 м. След навършване на 1 г. на детето се върнах на работа и след установяване на бременност се наложи използване на болничен за общо заболяване. От 23.01 съм в отпуска за гледане на дете до 2 г. В този случай майчинството води ли се застъпено и имам ли право да се възползвам от чл. 49, ал. 2, според който ще получавам обезщетение като за първото дете? Казаха ми, че с подаване на 45 дневния болничен трябва да подам и молба, в която да е упоменато, че желая да се вземе в предвид чл.49, ал. 2. Има ли някакъв образен на тази молба или е в свободен текст? И има ли правно основание да ми бъде отказано изпълнението на този член?
Благодаря Ви предварително!


След като написах и гневно писмо ЗАЩО не ми се отговаря след 10 мин. получих отговора! Дано да е от полза и за другите майки!
#15 | 07.03.2012, 10:11
Публикации: 10 / 0
Влизам да дам отчет, че майчинството ми е изчислено в предвид чл. 49 ал. 2 Мноооого им досаждах, писах им много запитвания и накрая стана на моето :) Успех!
#16 | 07.03.2012, 18:29
МамаБожка
браво :thumbup:
#17 | 27.10.2013, 19:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

а също ще имам застъпено майчинство. Прочетох написаното по темата и искам да попитам следното нещо: в момента съм се върнала на работа, получавам половината обезщетение за майчинство и ползвам болнични до 15 ноември.   45-дневния болничен ще ми бъде издаден на 25 декември. Ако искам да се възползвам от чл.49, ал.2 кога трябва да подам необходимите документи - трябва да е преди 25 декември, но ако ми имам издаден още един болничен до 15 декември, в интервала между двата ли. Мога  ли да подам документите за връщане в майчинство и по време на издаден болничен лист.   
Необходимите документи тези ли са:
- заявление-декларация прил.№3, чл.5
- декларация за промяна на обстоятелствата, прил.12, чл.14, ал.1
- декларация за липса на пречки за ползване на отпуск по чл. 46, ал.2 НРВПО
- заявление за ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 год
- заявление в свободен текст, при изчисляване на майчинството за второ дете, да се вземе предвид чл. 49, ал.2 от КСО

Благодаря предварително за отделеното време  :flowers:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група