Уволнение при бременност

17.01.2017, 14:11 3655 2

17.01.2017, 14:11
petya_ts
В средата на декември 2016 започнах работа на трудов договор с 6-месечен изпитателен срок в полза на работодателя без да го уведомя, че съм бременна в края на 3-ти месец. Месец по-късно реших да го уведомя за този факт и последва почти моментално освобождаване от работа. Въпросите ми са:
1. Има ли право да ме уволни от работа, след като разбра за бременността ми?
2. Ще получавам ли някакви обезщетения за бременност и/или раждане и в какъв размер, ако остана безработна?
3. Какво следва да направя, за да получавам обезщетение поне до навършване на 1 г. на детето (фиктивен трудов договор, регистриране като самоосигуряващо се лице или друго)?
#1 | 17.01.2017, 14:23
Публикации: 1705 / 207
По първият въпрос:
Закрилата при уволнение по чл. 333 от КТ е предвидена само за случаите, когато уволнението става по инициатива на работодателя и не се прилага при прекратяване на договора по време на изпитателен срок, включително и когато изпитваният е бременна работничка.  Основанието за прекратяване по чл. 71, ал. 1 от КТ не попада в изчерпателно изброените в чл. 333, ал. 5 от КТ случаи, в които бременна работничка или служителка ползва специалната закрила при уволнение.
Източник: http://www.gli.government.bg/page.php?c=69&d=213
#2 | 17.01.2017, 15:00
Публикации: 6682 / 662
1. Има право да прекрати договора в срока на изпитване без предизвестие, ако е уговорен в полза на работодателя.
2. Може да имате право на социални помощи.
3. За да получавате обезщетение трябва да имате назад във времето 12 месеца осигурителен стаж, осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство (ОЗМ) и към датата на издаване на първия болничен за 45 календарни дни преди термина също да сте осигурена за посочения фонд (ОЗМ).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група