Такситата от 2017г.

30.01.2017, 19:20 8296 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.01.2017, 19:20
Публикации: 627 / 90
Някой запознат ли е, как ще се облагат от 2017г., с патент или на общо облагане?
Разрових ЗМДТ, няма инфо, проверих и за нов образец на Д-61Н-няма.
#1 | 30.01.2017, 23:35
Публикации: 250 / 28
В ЗМДТ - Раздел VIII. Данък върху таксиметров превоз на пътници (Нов - ДВ, бр. 32 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.), Чл. 61у и следващи.
Има нови декларации,
#2 | 31.01.2017, 09:12
Публикации: 627 / 90
Благодаря ти! Рових, ама до 61у не стигнах:)
#3 | 31.01.2017, 09:15
Публикации: 9298 / 1583
Благодаря ти! Рових, ама до 61у не стигнах:)

То, както е тръгнало скоро ще свърши азбуката за данъчни цели...... :yes3:
#4 | 31.01.2017, 09:23
Публикации: 627 / 90
Така е, абсурдите на законите ни. Направи ли са, съвсем отделна декларация само за такситата.
#5 | 21.02.2017, 17:22
Публикации: 627 / 90
Днес звънях на информационния телефон на НАП, да попитам, освен алтернативен данък към общините, ще се плаща ли и друг данък от фирмите, върху финансовия резултат от таксиметрова дейност.
Отговориха ми, че ще се плаща и че данъкът към общините, нямал нищо общо с другия данък в/у Фр-т, било то корпоративен или данък общ доход.
Аз не се съгласих с това, защото ми се струва, че това ще е окончателен данък, пък и четейки чл.61у, ал.2. разсъжденията ми са в тази посока.
Някой има ли таксита, за да каже как ще се облагат?
#6 | 21.02.2017, 20:07
Публикации: 627 / 90
От многото материали, които четох, пак се убедих сама, че местният данък е окончателен. Иначе не мога да си го представя, защото ще стане двойно облагане. В момента водя монолози:)
#7 | 21.02.2017, 20:26
Публикации: 9298 / 1583
ЗМДТ
........
Чл. 61у. (Нов - ДВ, бр. 32 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) (1) Данъчно задължените лица, посочени в този раздел, се облагат с данък върху таксиметров превоз на пътници за извършваната от тях или от тяхно име дейност по таксиметров превоз на пътници.

(2) За всички останали дейности данъчно задължените лица се облагат по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане ...... и т.н.

И аз така го разбирам - май ясно си е казано :
за таксиметровата дейност - алтернативен данък
за всички останали  дейности          - ЗКПО  , ЗДДФЛ

Изрично визират таксиметровата като облагаема с алтернативен данък  и е изключена от ал.2 за другите дейности, които евентуално биха се облагали по ЗКПО.
#8 | 21.02.2017, 20:47
Публикации: 627 / 90
Делфинче, благодаря ти, че разсъждава с мен:)
#9 | 22.02.2017, 15:12
Публикации: 43 / 2
Здравейте,
Да запитам как мога да осчетоводя като розход платения данък към общината,при следните условия :
- Фирмата ни има 4 таксиметрови коли ,които отдава под наем на ФЛ , тези ФЛ работят под "шапката" на регистриран превозвач - ДЗЛ./с което ние нямаме договор/ Парите за данъка за такситата ги даваме ние , а превозвача ги внася от свое лице и на отделен ред е посочена съответното такси /което е наша собственост/
По какъв начин мога да осчетоводя платените суми за данък таксиметров превоз - мога ли да накарам превозвача да ми префактурира платения данък или нещо друго
Моля за съвет
#10 | 22.02.2017, 15:52
Публикации: 9298 / 1583
Тази фирма като подава въпросната декларация за данъка по ЗМДТ вписва като данъчно-задължено лице своя ЕИК. Как това да бъде Ваш разход ? И защо Вие давате парите ? А като колите са на ФЛ / под наем / как се вписват в дейността на другата фирма?
#11 | 24.02.2017, 16:01
Публикации: 43 / 2
Първоначалната идея на променения закон беше тези таксиметрови шофьори да бъдат на трудови договори към фирмата превозвач.Ние като наемодател на мпс , да издаваме фактури за наем към превозвача и съответно той да ни издава фактури за "такса" превозвач. Фирмата на превозвача е минавала няколко проверки от НАП,ние също сме предоставяли счет.документи. До края на миналата година издавах фактури за наем мпс на Физ.Лица. Към момента за превозвача не възниква задължението за труд.договори и всичко си остава както преди  ,само събраха парите за данък таксита. Естествено превозвачът не иска той да плаща този данък и затова плащаме ние. Негов одитор е казал, че независимо от това че вносната бележка е на неговата фирма , автомобилът не е негов , и ние като собственик на мпс-тата можем да ги осчетоводим като разход /с което твърдение не съм съгласна / .Превозвачът е направил запитване  в НАП  - но все още чака отговор /него го касае и оборотът от тези автомобили ,който реално не е негов/ .Сега сме в изчакване  ... на Годо
#12 | 18.07.2017, 21:59
Публикации: 12 / 1
Попаднах на следния файл...
#13 | 28.07.2017, 10:49
Публикации: 43 / 2
Благодаря
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове