Част ІХ от декларацията по чл.92 от ЗКПО

13.02.2017, 14:53 10333 31
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.02.2017, 14:53
Публикации: 467 / 6
Част ІХ - Деклариране на избор за облагане на доходите в натура, представляващи разходи в натура, ако нямаш лично ползване трябва ли да я попълваш и изобщо, за какво служи?
#1 | 13.02.2017, 15:03
Публикации: 3180 / 435
Това квадратче потвърждава облагането по ЗКПО. Ако не е чекнато - остава по ЗДДФЛ.

Деклариране на избор за облагане на доходите в натура, представляващи разходи в натура
(Разходи в натура са тези по смисъла на § 1, т. 83 от ДР на ЗКПО. Тази част се попълва на основание чл. 24, ал. 3 от Закона за данъците върху
доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) във връзка с чл. 217, ал. 3 от ЗКПО.)
Когато не е попълнена тази част, облагането на доходите в натура се извършва по реда на ЗДДФЛ.

Имаш-нямаш - избираш.
#2 | 13.02.2017, 15:55
Публикации: 467 / 6
Благодаря, значи дори, да нямаш, по-добре да си отметна по ЗКПО, отколкото по ЗДДФЛ и така по този начин сме показли избора и евентуално, ако се появи този  разход, как да го облагаме.
#3 | 14.02.2017, 10:01
Публикации: 159 / 0
Според мен-съдружник или собственик на ЕООД,който не полага личен труд,а формира доходи само от дивиденти,няма право на избор-т.е. ако му натресат проверяващите данък уикенд,то дали е декларирано облагане по ЗКПО или ЗДДФЛ-няма никакво значение.Втази ситуация ще се приложи механизма на облагане на скрито разпределение на печалбата.
#4 | 14.02.2017, 10:09
Публикации: 9519 / 1617
Според мен-съдружник или собственик на ЕООД,който не полага личен труд,а формира доходи само от дивиденти,няма право на избор

Този избор се прави за ЕООД-то , а не за собственика. Това е смисълът на тази част от ГДД чл.92.
#5 | 14.02.2017, 10:30
Публикации: 3180 / 435
...няма право на избор...

В случая не може да не направи избор - ако отбележи - избира ЗКПО, ако не отбележи - по подразбиране избира ЗДДФЛ.
#6 | 14.02.2017, 10:34
Публикации: 159 / 0
Да ,но ако джипа се използва само от собственика,не е деклариран данък уикенд и след време се установи при ревизия,че актива се ползва само от собственика,начислят  данък уикенд,а в декларацията не е отбелязано,че разходите се облагат по ЗКПО-тогава как ще обложат тези разходи?Собственика не получава доходи,а само дивиденти/в масовия случай/.Тогава на каква база ще се начислят осигуровки?
#7 | 14.02.2017, 10:36
Публикации: 9519 / 1617
Ами ще видим - практиката тепърва ще покаже дали и как .  :smile1:
#8 | 14.02.2017, 10:55
Публикации: 1534 / 169
В крайна сметка във фирмата има и работници и затова е редно да се отбележи избор- дали по ЗКПО или ЗДДФЛ.
Ако Ви са изрядни документите и няма GPS ще ми е интересно доказването на личното ползване.  :wink1:
#9 | 14.02.2017, 11:10
Публикации: 159 / 0
Е не става ли много грозно-за 2016 не са използвани активи за лични нужди,не е чекната графа 2016г в ГДД и изведнъж чеквам графа 2017/демек признавам ,че през 2017 ще ползвам активите и за лични нужди/ ?
Дружеството има заповед за неизползване активите на фирмата за лични нужди.
#10 | 14.02.2017, 11:14
Публикации: 9519 / 1617
Не сте права в тълкуването на това "чекване". Чеквате и за 2016 и за 2017 и то не защото 2016 сте имали лично ползване, а защото ако бяхте имали щеше да се обложи по ЗКПО. За 2017 е същото - това, че чеквате за 2017 не значи непременно, че ще имате лично ползване , а че ако имате то облагането му ще е по ЗКПО.
#11 | 14.02.2017, 15:34
Публикации: 66 / 0
  Да но може да се изтълкува както казва juja. Може като се отбележи после да се търси.
#12 | 14.02.2017, 15:45
Публикации: 1534 / 169
А ако не се отбележи няма да се търси?! Едва ли.
И ако се намери, по-добре ли е да се облага всичко по реда на ЗДДФЛ?
#13 | 14.02.2017, 15:48
Публикации: 9519 / 1617
  Да но може да се изтълкува както казва juja. Може като се отбележи после да се търси.
И да не се отбележи ще се търси от НАП :)))))

Прочетохте ли какво е написано над карето преди да чекнете ? Ако не изберете ЗКПО при наличие на лично ползване ще Ви облагат по ЗДДФЛ. Един вид не Ви питат имате или не лично ползване , а как искате да се облага . Искат от Вас ИЗБОР - ако не го направите по ЗКПО ще Ви приложат ЗДДФЛ в случай, че открият неотчетено лично ползване. А и вие като не чекнете не забравяйте, че ако имате наистина лично следва да го обложите вече по ЗДДФЛ, а не по ЗКПО. А не вярвам това да Ви хареса повече. :smile1:
#14 | 14.02.2017, 15:50
Публикации: 9519 / 1617
А ако не се отбележи няма да се търси?! Едва ли.
И ако се намери, по-добре ли е да се облага всичко по реда на ЗДДФЛ?

Много точно казано!!! :good:
#15 | 14.02.2017, 15:59
Публикации: 66 / 0
  Всички сте прави,но някак не ми се вижда логично да декларираш нещо,което фактически нямаш.
#16 | 14.02.2017, 16:02
Публикации: 9519 / 1617
  Всички сте прави,но някак не ми се вижда логично да декларираш нещо,което фактически нямаш.

А как декларираш за 2017 ? Да не би да знаеш дали ще имаш ? Изборът е за вида на облагането .Ако не го направиш това пак е избор - неизбирайки ЗКПО избираш ЗДДФЛ.
#17 | 14.02.2017, 16:06
Публикации: 2497 / 281
Тук не става въпрос дали имате или нямате, а какво бихте се облагали, ако имате.
Казано е изборът се прави с ГДД за предходната година. Така че не виждам нещо странно или нелогично. Не е нужно да чеквате нищо. Въпрос на избор в крайна сметка.
#18 | 15.02.2017, 10:07
Публикации: 66 / 0
"а какво бихте се облагали, ако имате."
#19 | 15.02.2017, 10:08
Публикации: 66 / 0
Къде видяхте думата "бихте" в част IX
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове