ГДД на ЗП - регистриран по ДДС

24.02.2017, 15:15 7111 15
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.02.2017, 15:15
Публикации: 17 / 1
Здравейте!ЗП-ФЛ, който се облага с 60% НПР, осигурява се върху 300 лв. като ЗП  и е регистриран  по ЗДДС ,Не е подавал декларация за избор на облагане. Какви приложения трябва да подава с ГДД за 2016 г.(приложение 2 или Приложение 3). Трябва ли да подава годишен отчет за дейността?
#1 | 24.02.2017, 15:18
Публикации: 6372 / 587
Приложение 3.
Да.
#2 | 24.02.2017, 15:31
Публикации: 17 / 1
Благодаря за бързия отговор :)
#3 | 05.04.2017, 12:08
Публикации: 142 / 2
Да се включа в темата, че имам няколко въпроса, а именно при изчисляването на оборота 12 месеца назад включват ли се субсидиите? Или само оборота от приходите от продажба на продукция ?
#4 | 05.04.2017, 12:16
Публикации: 628 / 92
Според мен, субсидиите не влизат в оборота за рег-я по ДДС.
#5 | 05.04.2017, 12:42
Публикации: 142 / 2
И според мен, но не съм много сигурна, все пак дохода от субсидия доход от независима икономическа дейност ли е ?
#6 | 05.04.2017, 12:50
Публикации: 6369 / 1057
Доходът от субсидия не се включва в облагаемия оборот за задължителна регистрация по ЗДДС. За него не се издава фактура и след регистрацията по ЗДДС.
#7 | 05.04.2017, 12:51
Публикации: 34 / 3
Доходите на физическите лица земеделски производители се облагат по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ):
І. С данък върху общата годишна данъчна основа, ако не са търговци по смисъла на Търговския закон или не са избрали да се облагат по реда предвиден в ЗДДФЛ за едноличните търговци. В тези случаи, при определянето на облагаемия доход те имат право на:
o 60% нормативно-признати разходи за дейността за доходи, придобити от дейност по производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
o 40% нормативно-признати разходи за дейността за доходи, придобити от дейност по производство на преработени продукти от селско стопанство и от производство на декоративна растителност.
Забележки:
1. Нормативно-признатите разходи се приспадат от придобития през годината доход от стопанска дейност (в т. ч. и субсидиите), без да е необходимо лицата да доказват разходите си с първични или вторични счетоводни документи.
2. Доходите, в т. ч. и субсидиите се смятат за придобити на датата на плащането - при плащане в брой; на датата на заверяване на сметката на получателя или датата на получаването на чека – при безналично плащане или на датата на получаването на престацията – при плащане в натура.
Данъчната ставка на данъка върху общата годишна данъчна основа е 10 на сто.

това е от едно указание на НАП
#8 | 05.04.2017, 13:02
Публикации: 34 / 3
http://ekspertis.bg/document/view/pismo/138635/0/

ето и за субсидията.
#9 | 05.04.2017, 13:49
Публикации: 142 / 2
Благодаря Ви много, субсидиите са за единица площ , СЕП и СЕПП и мисля, че това са субсидии за финансиране на разходите в СС, т.е. няма да се включат в облагаемия оборот за рег. по ДДС.
#10 | 05.04.2017, 14:01
Публикации: 142 / 2
А ако ЗП-ФЛ се регистрира по ДДС и съответно подава дневник Пк и дневник Пж и декларации всеки месец при годишното облагане как се процедира -  с 60% НПР или действителното по дневниците по ДДС - Пж минус Пк = доход по 10%.
Дано сте разбрали въпроса ми
#11 | 05.04.2017, 14:07
Публикации: 6369 / 1057
Регистрацията по ЗДДС на ЗП-ФЛ вече не е обвързана с облагането на доходите.
Ако лицето не е приложило чл.29а за избор за облагане по чл. 26, то се облага по чл. 29 и съответно се вземат нетните приходи от продажби за отчетния период и от тях се приспадат НПР. Покупките имат отношение само към правото на ДК по ЗДДС.
#12 | 05.04.2017, 14:30
Публикации: 142 / 2
Огромно благодаря , това е добре за ЗП-тата. Къде мога да прочета все пак.
#13 | 05.04.2017, 15:22
Публикации: 6369 / 1057
В ЗДДФЛ. Чл. 29 и 29а.
#14 | 22.06.2017, 16:51
Публикации: 142 / 2
А облагаемия оборот за регистрация по ДДС се смята, като от оборота се приспаднат 60% НПР, нали ? Примерно при оборот 125 000лв. се приспадат 60%-75 000лв. и остатъка от 50 000лв е облагаемия оборот или не е така ?
#15 | 22.06.2017, 17:26
Публикации: 6372 / 587
Няма такова нещо - казано е нетни приходи. Какво значение имат признатите разходи.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група