Внос на нов автомобил от Германия

01.03.2017, 14:42 1351 0

01.03.2017, 14:42
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Тъй като се сблъсквам с казус,  който досега не съм имала, моля за консултация.
Фирма ще закупи нов автомобил от Германия. Автомобилът е товарен - Нисан Навара /с открит товарен отсек/ . Местата за пътуващи са 5 с шофьора. Автомобилът ще се закупи от търговец, регистриран по ДДС в Германия. Плащането ще извършим по банков път - срещу издадена проформа фактура. Ще заплатим стойността на автомобила без ДДС. Собственикът сам ще докара автомобила до България. 
След изчитане на ЗДДС и ППЗДДС, свързани с този въпрос, стигнах до следните заключения.
1.  След пристигането на автомобила в България попълвам Декларация по чл.168 ЗДДС, където декларирам целият данък. Всъщност вече трябва и да сме го платили, като гледам декларацията.
2. Някъде трябва да посоча, че ще искаме възстановяване по чл.168, ал.5 на 50 % от внесеният данък.
Не ми е ясно в Дневниците по ДДС какво трябва да посоча? Фактурата от доставчика, според мен не може - тя е от Германия. Протокол по чл. 117 - също не.
Другата ми питанка е ДДС-то за автомобила може би да го внеса по отделно платежно, за да мога да го приложа към Декларацията по чл.168.
Ако някой е имал аналогична ситуация или просто е по-опитен от мен, моля да сподели подробности около цялата операция.
Благодаря предварително!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група