Личен труд земеделски производител

18.04.2017, 19:17 2870 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.04.2017, 19:17
Публикации: 74 / 1
Здравейте,

личният труд  на земеделски производител приравнява ли се на трудов доход? Къде мога да разбера повече по този въпрос?

Благодаря предварително!
#1 | 18.04.2017, 19:23
Публикации: 74 / 1
Конкретен случай: животновъд, който обслужва сам животните си (хранене, поене, доене), ако наеме външен човек, за да се грижи за тях, трябва да плаща мин. за 8 часа 20 лева надница. Как може този труд да се оформи като разход?
#2 | 18.04.2017, 19:24
Публикации: 7602 / 1145
Отговорът е "не", но за да стане по-ясно бихте ли казали каква е целта на въпроса?

Междувременно сте писали.
Да се поясня: Ако сте ЗП - физическо лице и сте избрали доходите Ви да се облагат с приспадане на НПР /40%, 60%/ - няма значение дали ще отчитате разход или не.
Ако сте ЗП - ФЛ и сте избрали да се облагате по чл. 29а /като ЕТ/ - това, което плащате на работника ще е разход, а Вашият доход ще бъде печалбата след данъчното облагане.
Ако сте ЕООД или ООД, регистрирано като ЗП /не зная дали такова нещо има/, тогава може да си плащате за личния труд и да минава за разход на фирмата.
#3 | 18.04.2017, 19:35
Публикации: 74 / 1
Дада, по 29а е случаят! Моля за разяснение с какъв документ и размер на осигуровките? Питам в смисъл, че като зс се внасят на 21.30 %, а ако се приравнява на ТД стават 22.3 % т.е. без фонд Безработица.
#4 | 18.04.2017, 19:45
Публикации: 6365 / 1054
И аз казвам "НЕ"
ЗП физическо лице или формира доход след приспадане на НПР, или се облага като ЕТ и тогава възнаграждение за личния му труд е цялата печалба. Но, забележете, обложена само с 15% данък, а не с 40% осигуровки и ДДФЛ
#5 | 18.04.2017, 19:47
Публикации: 6365 / 1054
Ако плащате на работник ще сключите трудов договор и ще му внасяте осигуровки минимум върху 460 лв.
#6 | 18.04.2017, 19:59
Публикации: 74 / 1
Благодаря, irenabrili - винаги ценя мнението Ви! Разбира се, че е така за базата за осигуряване, въпросът ми беше за разликата в самите проценти.
 
Значи излиза, че личен труд има само в търговско дружество?
#7 | 18.04.2017, 21:25
Публикации: 6365 / 1054
По определението в буква "и", точка 26 от §1 на ДР към ЗДДФЛ личният труд, приравнен на трудови правоотношения е този на "съдружници и член-кооператори, както и акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, извън случаите по чл. 37, ал. 1" Едноличните търговци са физически лица с възможност за извършване на търговска дейност поради регистрацията си като търговци, но те са собственици на целия резултат от своя труд. Поради тази причина той се облага с 15% данък, който на практика се състои от 10% плосък данък и 5% данък дивидент.

Ако приемем, че във Вашия случай, когато ЗП се облага като ЕТ, има годишна данъчна основа без личен труд 1000 лв., той ще дължи 150 лв. данък.
Ако можеше да приспада личен труд за 460 лв. бруто, би платил осигуровки за 185 лв., и след приспадане на разходите за заплата и осигуровки за личен труд, от 1000 лв. щеше да остане годишна данъчна основа за облагане от 455 лв., върху която данъкът е 68 лв.
Така общо ще внесе в бюджета 253 лв. или със 103 лв. повече, отколкото без този личен труд.
Не разбирам за какво му е.
#8 | 18.04.2017, 21:41
Публикации: 74 / 1
Благодаря много за компетентното Ви мнение,  irenabrili. Напълно сте права, и аз веднага погледнах отново определението в ЗДДФЛ, което сега цитирате, и си отговорих - вероятно е така, защото се предполага, че в дружество всеки от собствениците би могъл да допринася за дейността му, затова е и такова определението. В първия момент не включих, че дали е зс или не, това си е просто СОЛ, дори и да се отчита по 29а. Иначе, принципно идеята беше, че има получени доста сериозни суми от финансиране, които, за съжаление, в по-голямата си част трябва да се отчетат текущо, докато документи за разходи почти отсъстват.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група