Майчинство при ТД и самоосигуряване

20.01.2012, 10:28 19188 12

20.01.2012, 10:28
Публикации: 11 / 0
Здравейте, бих искала да задам следния въпрос:
От 02.01.2012г. съм в 45 дневен болничен по майчинство, в трудово правни отношения съм с работодател на постоянен ТД, отговарям на условията за майчинство и очаквам да взимам такова, но въпросът е там, че днес ще подавам молба за само осигуряване, понеже се регистрирам като ЗП (земеделски производител). Притесняваме да не би по този начин да загубя правото за получаване на майчинство?!
Благодаря Ви предварително!
Приятен ден
#1 | 20.01.2012, 10:56
Публикации: 3145 / 253
И защо е това решение? Зависи на какъв процент ще изберете да се осигурявате.
#2 | 20.01.2012, 11:02
Публикации: 11 / 0
Започнахме семеен бизнес, отглеждаме пчелни семейства и за да се развиваме решихме аз също да се регистрирам като ЗП, по този начин развитието ни ще стане по-бързо, от там дойде това решение. До колкото знам ще се осигурявам на около 400 лева, това е минимума за ЗП, не знам точната сума, днес ще ходя в данъчното. Мислите ли, че това ще ме лиши от майчинство или не касае неговото получаване?!
Може пък да ми е в някакъв плюс ??? да не вярваш  :smile1: Наистина не съм наясно и ще съм Ви благодарна ако някой може да ми разясни.
#3 | 20.01.2012, 11:52
Публикации: 3145 / 253
За да не се лишите от обезщетението за бременност и раждане до 410-те дни, трябва да изберете да се осигурявате на ниския процент, т.е. без процента за ОЗМ. И ще плащате тези осигуровки, дори и когато сте в отпуск за бременност и раждане, а за платено майчинство ще трябва да прекратите дейност, като земеделски производител.
#4 | 20.01.2012, 12:06
Публикации: 11 / 0
Благодаря за отговора, но не съм съвсем сигурна, че разбрах. Т.е. ако искам да получавам майчинство, такова, каквото трябва да бъде на месец, изчислено върху РЗ от последните 2 години, трябва да се откажа от ЗП. А в противен случай, какво се случва ако все пак се регистрирам, и избера да възможно най-ниската вноска без % за общо заболяване и майчинство?!

отново благодаря предварително
#5 | 20.01.2012, 12:46
Публикации: 5497 / 371
от първия болничен за бременност и раждане до 410-я календарен ден, ще получавате сумата "изчислено върху РЗ от последните 2 години,", ако се осигурявате на ниския процент като ЗП.
След 410-я ден до 2 годинки на детето, трябва да прекратите осигуряването като ЗП, ако искате да получавате майчинство

Благодаря за отговора, но не съм съвсем сигурна, че разбрах. Т.е. ако искам да получавам майчинство, такова, каквото трябва да бъде на месец, изчислено върху РЗ от последните 2 години, трябва да се откажа от ЗП. А в противен случай, какво се случва ако все пак се регистрирам, и избера да възможно най-ниската вноска без % за общо заболяване и майчинство?!

отново благодаря предварително
#6 | 20.01.2012, 12:50
Публикации: 11 / 0
Изключително съм Ви благодарна за отговора!!!

Приятен ден!
#7 | 30.08.2012, 10:13
Публикации: 261 / 3
За да не се лишите от обезщетението за бременност и раждане до 410-те дни, трябва да изберете да се осигурявате на ниския процент, т.е. без процента за ОЗМ. И ще плащате тези осигуровки, дори и когато сте в отпуск за бременност и раждане, а за платено майчинство ще трябва да прекратите дейност, като земеделски производител.

Извинявам се за може би глупавия въпрос от моя страна, но не можах да разбере защо трябва да се осигурява на ниския процент като ЗП   :blush: нали ако се осигурява и за ОЗМ  ще се увеличи осигурителния доход въз основа на който ще се изчисли обезщетението?  След 410 ден ако продължи на работи като ЗП няма ли да получава 1/2 от майчинството ?
#8 | 02.09.2012, 16:40
Публикации: 261 / 3
Никой ли няма да ми отговори :( кажете къде да прочета за да ми се изяснят въпросите
#9 | 02.09.2012, 18:34
Публикации: 6403 / 1130
Нина Димитрова, прочетете от сайта на НОИ и като се върнат от отпуск специалистите по ТРЗ ще ви отговорят. :smile1:
http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/937-maichinstvo
#10 | 10.09.2012, 15:22
Публикации: 3145 / 253
Извинявам се за може би глупавия въпрос от моя страна, но не можах да разбере защо трябва да се осигурява на ниския процент като ЗП   :blush: нали ако се осигурява и за ОЗМ  ще се увеличи осигурителния доход въз основа на който ще се изчисли обезщетението?  След 410 ден ако продължи на работи като ЗП няма ли да получава 1/2 от майчинството ?

Защо не вникнете в зададения въпрос и тогава да се чудите на отговора?

Защото не може да получаваш обезщетение за бременности и раждане и да имаш на друго място осигуровки за ОЗМ. Сега стана ли Ви ясно?
#11 | 10.09.2012, 15:51
Публикации: 261 / 3
Защо не вникнете в зададения въпрос и тогава да се чудите на отговора?

Защото не може да получаваш обезщетение за бременности и раждане и да имаш на друго място осигуровки за ОЗМ. Сега стана ли Ви ясно?

Аха, е добре де тогава защо до 41о ден може на ниския процент и няма проблеми ,  а след това трябва да прекрати дейността?
#12 | 19.10.2012, 11:27
Публикации: 288 / 6
За да не се лишите от обезщетението за бременност и раждане до 410-те дни, трябва да изберете да се осигурявате на ниския процент, т.е. без процента за ОЗМ. И ще плащате тези осигуровки, дори и когато сте в отпуск за бременност и раждане, а за платено майчинство ще трябва да прекратите дейност, като земеделски производител.
Моля Таня-ЛС ако може да разясни щото трябва да се прекрати дейността като ЗП след 410 ден . Имаме същия случай, момичето няма да се осигурява за ОЗМ чрез ЗП-то :(
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група