Амортизации на отдаден под наем ДМА

27.01.2012, 13:40 10883 3

27.01.2012, 13:40
Публикации: 645 / 23
Привет! Имам нужда от вашето мнение.ДМА- седлови влекачи от началото на година  до месец май амортизационната  норма е 10% за данъчни и сч.цели. От месец Юни са отдадени под наем.Въпроса ми е следния .Мога ли от м. 06 да спра амортизациите,като от м. Юни фактурирам наем.
#1 | 28.01.2012, 08:07
Публикации: 6403 / 1129
Преустановяването на начисляване на данъчни амортизации е опидано в следния текст от ЗКПО:

"Чл. 59. (Изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) Начисляването на данъчни амортизации се преустановява, когато съответният актив временно не се използва (не носи икономическа изгода) през период, по-дълъг от дванадесет месеца. Начисляването се преустановява от началото на месеца, следващ месеца, през който е изтекъл срокът по изречение първо, и се възобновява от началото на месеца на връщането на актива в експлоатация. Данъчният амортизируем актив не се отписва от данъчния амортизационен план.

(2) При определянето на данъчния финансов резултат за годината, през която е изтекъл дванадесетмесечният срок по ал. 1, годишната данъчна амортизация на данъчно задълженото лице се намалява с размера на начислената данъчна амортизация за актива през дванадесетте месеца, през които активът не се е използвал. С размера на намалението по изречение първо се коригират стойностите на данъчния амортизируем актив към датата на преустановяване начисляването на данъчна амортизация, както следва:

1. намалява се начислената данъчна амортизация за актива;

2. увеличава се данъчната стойност на актива."

Във вашия случей влекачите още не отговарят на "срока по изречение първо" от ал.1.

Интересен е въпросът дали отдаването под наем, което явно носи икономическа изгода, изобщо следва да породи прилагането на чл. 59......

#2 | 28.01.2012, 12:42
Публикации: 35 / 0
Здравейте,

аз също мисля, че е редно да продължите да си начислявате амортизация, т.като този актив макари неизползван директно от вас, той продължава да носи изгоди за вас, само че под друга форма - наем.
#3 | 28.01.2012, 18:22
Публикации: 41 / 3
Амортизируем актив - дълготраен материален или нематериален актив, който:
.............
в) се държи от предприятието за целите на производството или доставката на стоки и услуги, за отдаване под наем на други лица или за административни цели.

Фактурирате си наема и не спирате с амортизациите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група