Фирма в Ликвидация

06.10.2017, 15:30 10743 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.10.2017, 15:30
Публикации: 478 / 6
Здравейте на 05,01,17 г, е - подадено Б6  и Г1 в ТР и ЕООД -то е обявено в ликвидация, тя приключва на 30,09,17г,, адвокатът ни каза да му пратим ГФО с дата на изготвяне 10,10,17, Дружеството никога не е осъществявало дейност, има само капитал от 5000, който е на каса, трябва да изготвим:
1.Баланс с период 05.01.17- 30.09.17 или 05.01.17-10.10.17
2. Адвоката е писал в отчета на ликвидатора, че Записания основен капитал (включително ликвидационен дял) на дружеството ще бъде изплатен на Едноличен Собственик на капитала . Към датата на изготвяне на заключителният ликвидационен финансов отчет дружеството няма налични суми в каса или по банкови сметки, т.е основния капитал се трансформира в ликвидационен, но парите в касата как се осчетоводяват? Или баланса трябва е О?
3. В колона предходна година нищо не се посочва?
#1 | 06.10.2017, 15:58
Публикации: 478 / 6
След четене по тази тема съвсем се обърках, трябва да изготвим начален и краен ликвидацинен баланс или един общ с дата 01,05,17-,,,,,,,,? Ако са два и двата ли се публикуват в ТР или само крайния, който трябва да е по прил.1 на СС 13 и да бъде нулев,, след като капитала е върнат на собственика или се бъркам?
#2 | 06.10.2017, 16:29
Публикации: 93 / 20
Здравейте,

След като на 05.01.17 г. сте подали заявленията за обявяване на Б6 и Г1 и дружеството е в ликвидация, то има вписване на посочените обстоятелства към друга следваща дата. Тя е от значение за подаване на ГДД за периода 01.01.2017 г. – датата на вписване на Б6. Срокът за подаването ѝ е 30 дни от вписване на ликвидацията.

На датата на подаване на заявление за заличаване в ЕТР (предполагам 10.10.17 г.) трябва да подадете в НАП ГДД за периода от датата на вписване на Б6 (началото на ликвидацията) – до 10.10.17 г. (датата на подаване заявление за заличаване в ТР).

Елементите на ГФО, вкл. крайният ликвидационен баланс, във Вашият случай съдържат данни единствено за текущият отчетен период. Балансът е към 10.10.2017 г., а ОПР – за периода от началото на ликвидацията (вписване на Б6) до 10.10.2017 г.

На публикуване в ЕТР подлежи единствено крайният баланс, не и началният. Началният се изготвя, но не подлежи на публикуване никъде.
Разпределянето на ликвидационният дял ще отразите в протокола от проведеното Общо събрание, като крайният баланс ще бъде нулев.

Да не забравите и ГОД, в сайта на НСИ можете да намерите бланки за дружества в ликвидация, прекратили дейност през 2017 г.
#3 | 06.10.2017, 23:03
Публикации: 478 / 6
Искрено благодаря за подробния отговор!
#4 | 06.10.2017, 23:16
Публикации: 478 / 6
Ще попитам още нещо   :blush:, ликвидационият капитал е всъщност основния капитал, който се връща на собственика и на него не се дължи данък дивидент?
#5 | 09.10.2017, 09:58
Публикации: 93 / 20
Здравейте,

Ликвидационният капитал се формира по правилата на СС13.
При положение, че данните от Началния баланс при ликвидация в дружеството са:
- 5 000 - Ликвидационен капитал;
- 5 000 лв. - Парични средства,
и няма никакви изменения през периода на ликвидацията,то Ликвидационният дял във Вашият пример се равнява на 5 000 лв.
Към разпределяне можете да пристъпите само след изтичане на 6-месечния срок по чл. 272, ал. 1 от Търговския закон.
В този случай, съгл. чл. 38, ал. 4 от ЗДДФЛ окончателният данък за доходите от ликвидационни дялове се определя върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в дружеството.
При Вас ако разликата е 0, данък не се дължи.
#6 | 09.10.2017, 12:22
Публикации: 478 / 6
Благодаря още веднъж.
#7 | 09.10.2017, 16:06
Публикации: 57 / 5
Трябва да си изготвите ГФО стъндартно от 01.01 до 05.01,което трансформирате в начален баланс при ликвидация заедно с доклад на ликвидатора към него. Когато ви изтече 6 месечния срок на ликвидацията изготвяте друг отчет който показва какво е останало в дружеството и има ли нещо за разпределяне, към него прилагате документ за изплатения ликвидационен дял/но за изплащането на този дял трябва да имате Решение на едноличния собственик/. След това си правите нулевия баланс към 10.10 който се явява и краен, ще имате движение в ОПП само, към този отчет също има доклад на ликвидатора/който сигурно ще го пише юриста/ и сте готови за заличаване.
#8 | 10.10.2017, 16:50
Публикации: 478 / 6
Благодаря ви на всички, отново получих необходимата ми помощ и информация! :smile1:
#9 | 12.03.2019, 14:25
Публикации: 74 / 1
Включвам се в темата със следните питания, ако може някой "да удари едно рамо":

Моля за извинение за дългия пост, но това е, за да са по-ясни въпросите..

През 2018г. е прекратена дейността, по дати:

чл.77 от ДОПК е на 16.05.18г.

общото събрание е на 18.07.18г.

поканата до ликвидаторите е подадена на 20.07.18 и
е публикувана в ТР на 02.08.18г.

В поканата пише 6-месечен срок за кредиторите (според мен 02.04.19г.) и край на ликвидацията 18.07.2019г.

удостоверение от НОИ 10.10.2018г.

За 2018г. декларация само за увеличение с лихви просрочие (без дейност) и НСИ без дейност - плащане на дължимите осигуровки с лихвите към тях и заплати, и погасяване натрупани загуби (няма приходи или продажби).

За 2019г. само отписване напълно амортизиран актив, прехвърлянето на резултата от 2018г. за просрочените лихви и погасяване на загубата с ОК.

За 2018:

Нали може да се каже, че няма дейност?

За 2019:

1. Към коя дата е заключителният баланс - 18.07.19?

2. Към коя дата трябва да се подаде искането за заличаване - 19.07.19?

3. В НАП (и НСИ) под "ГДД с искането за заличаване" в случая следва ли да се разбира - декларация без дейност и Приложение на НСИ за без дейност - според мен за периода през 2019г. няма дейност, а няма и данъци?
 
4 Ако има друго?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група