За майчинството когато липсва трудов стаж

06.02.2012, 21:10 23364 20

06.02.2012, 21:10
Публикации: 1 / 0
Здравейте!Нищо не разбирам от счетоводство и извинете,ако въпросите ми са глупави.Ето го случаят ми:
Студентка съм,нямам достатъчно стаж,нито соц,осигуровки,съответно няма да получа майчинство,само социална помощ 100 лева.Въпросите ми са два
1.Има ли право таткото да взима майчинство?или след като аз нямам,няма какво да му прехвърля и няма начин?
2.Лекарката ми спомена независимо от всичко да си взема 45 дневният болничен(въпреки,че не работя),спомена че ми се водело стаж?!Възможно ли е?И ако наистина съм такава паразитна частица от обществото-не в майчинство,не работеща,а от есента- не и  студентка,имам ли право и по-важното-ПОЛЗА да се регистрирам в бюрото по труда като безработна?
#1 | 06.02.2012, 22:11
Публикации: 6403 / 1130
Случеят ви не е точно от счетоводно естество, но доколкото разбирам вие не се осигурявате. От това следва, че не можете да получите обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на малко дете по правилата на Кодекса за социално осигуряване. Таткото (ваш съпруг или живеещ с вас в едно домакинство) има право на 15 дни отпуск при изписването на детето от родилния дом и след като бебето навърши 6 месеца може да ползва вместо вас отпуск за остатъка до 410 дни, които се броят с начало 45 дни преди раждането. За целта трябва да има 12 месеца осигурителни вноски за "Общо заболяване и майчинство". За периода на отпуска си таткото ще получава 90% от среднодневната сума за периода от 12-те предходни месеца.
Не съм изчерпателна, но щом таткото работи от работата му могат да му обяснят правата му по дати и в конкретни суми.
А вие не сте права да се самоопределяте като "паразитна частица от обществото", защото, осигурена или не, ви предстои да извършите най-важната работа в своя живот.
Искрено ви пожелавам здраво и хубаво бебе! :smile1:
#2 | 23.02.2013, 13:03
Публикации: 7 / 0
Здравейте имам един въпос и се надявам да можете да ми отговорите.Бременна съм в 4-ти месец,от юни 2012г. се водя на работа с постоянен ТД.От юни 2012г. до септември 2012г. на 300лв. от септември до сега на 450лв.Термина ми е за 28,072013.Все още се водя на работа с  ТД,но съм в болнични поради проблеми с бременността от 14,01,2013 и така до края на бременността.Искам да знам дали имам възможност да получавам майчинство,но не соцялно и колко горе доло би било то?Много благодаря предваително надявам се на бърз отговор.
#3 | 23.02.2013, 13:08
Публикации: 3145 / 253
Ако сте на ТД ще получавате обезщетение за бременност и раждане до 410дни - МРЗ за страната, по това, което сте написали, като възнаграждение до момента.
Социално майчинство се получава единствено, когато не сте на ТД до навършване на 1г на детенцето и то ако отговаряте на условията за доход. Не повече от 350лв на член от семейството.
#4 | 23.02.2013, 13:14
Публикации: 7 / 0
Да Би разбирам,че ще получавам майчинство една година на базата на мин.работна заплата
#5 | 23.02.2013, 13:15
Публикации: 3145 / 253
Писах до 410 дни, не съм писала една година.
#6 | 23.02.2013, 13:24
Публикации: 7 / 0
Ок до 410 дни
#7 | 23.02.2013, 13:28
Публикации: 7 / 0
Извинявам се просто не съм на ясно с нещата и не ми е ясно какво ще рече това до 410дни
#8 | 23.02.2013, 13:32
Публикации: 3145 / 253
От първият ден на излизане в болнични за бременност и раждане до 410-я ден. 401-я ден е близо една година от дата на термина таз година до тази дата през 2014г.
#9 | 23.02.2013, 13:40
Публикации: 7 / 0
Да благодаря за изчерпателният отговор.Имах в предвид,че ще е получавам майчинство до тези 410 дни,а не две години
#10 | 23.02.2013, 13:44
Публикации: 7 / 0
Аз мислех,че ще вземам соцялно майчинство една година,защото ми казаха,че трябва да имам 2год. не прекъснат трудов стаж,за това се уплетох сега
#11 | 25.02.2013, 17:19
Публикации: 14 / 0
Здравейте! Надявам се да да ми погнете за моя казус. Март забременях 2012г. и от юни съм назначена на работа, плащани са ми всички осигуровки. От октомври ми издадоха 45 дни болничен преди раждане. Тези дни доста се рових из различните закони, надявам се Вие да ми помогнете да доуточня казуса и да подам правилните документи, защото социалните се опитаха да ме подведат 1 път вече. Интересува ме  дали правилно съм разбрала:
1. Тъй като нямам още 12 мес необходим осигурителен стаж и това ще стане чак 06.2013г. съответно от НОИ ми изпратиха писмо, че нямам право на майчинство ( това ми е ясно), доколкото разбирам по закон в мига в който направя 12 месеца ще мога да си подам необходимите документи и би трябвало да имам право на майчинство, а по нататък и за отглеждане на дете до 2 години.
2. Попитах социалните относно помощта от 100лв на месец, те ми дадоха молба-декларация, в която пише че е и за майки осигурени , но не отговорят по чл. 48.. т.е. че нямам необходимия стаж още и те ще ми изплащат докато го направя въпросния стаж. Подведоха ме като ми казаха да донеса трудова книжка и прекратяване на ТД + др, документи. А отзад на молба-декларацията в приложените документи се иска осигурителен стаж, удостоверение от НОИ че нямам право да получавам помощи за бременност и раждане и т.н. Дадоха ми да занеса във фирмата да попълнят мисля декларация пак беше или удостоверение за какво съм осигурена и кога ще направя необходимия стаж. Та въпросът ми дали съм права. че  щом подам за соц. помощ до навършване на необходимия осиг. стаж няма да загубя правото  си на майчинство от всичко, което прочетох.
Моля ако някъде греша кажете какво точно да подам като документи така че да не изгубя правото си на майчинство, а след време и за отглеждане на дете. Благодаря ви предварително.
#12 | 25.02.2013, 17:28
Публикации: 6679 / 661
Дано да не сте ги послушали и не сте прекратили трудовия си договор. Няма да загубите правото си на обезщетение. Ще започнете да получавате от датата на която придобивате необходимия стаж от 12 месеца. Месеците в болнични, за които нямате право на обезщетение се зачитат за осигурителен стаж.
#13 | 25.02.2013, 18:13
Публикации: 14 / 0
Благодаря ви за бързия отговор, не ги послушах, защото макар и да не разбирам, има предостатъчно информация стига да има кой да я прочете, а и се усъмних. Даже в момента открих въпросното изречение в ЗСПД :
чл.8 ал.(5) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато майката (осиновителката) е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а и чл. 52а от Кодекса за социално осигуряване, тя има право на месечна помощ за отглеждане на дете при условията и по реда на този закон за времето до придобиване на необходимия осигурителен стаж.
От всичко най-накрая трябва да подам следното: копирам от молба декларацията за неосигурена майка (осиновителка/осиновител) и ОСИГУРЕНА МАЙКА,  КОЯТО НЕ ОТГОВАРЯ НА УСЛОВИЯТА НА ЧЛ. 48а И ЧЛ. 52а ОТ КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ :

1.    Удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;
2.  Копие от удостоверение за раждане на детето;
5. Удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на НОИ по регистрация, че майката няма право на обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете по реда на чл.48а и чл.52а от Кодекса за социално осигуряване; придобития осигурителен стаж; дата на придобиване на осигурителното право (само в случаите по чл.8, ал.5 от ЗСПД);
7. Служебна бележка, удостоверяваща извършените задължителни имунизации и профилактични прегледи на детето, издадена от личния лекар на детето;
9.  Лична карта (за справка);
Дано този текст е полезен и на други в подобна ситуация.
#14 | 11.02.2016, 16:48
Публикации: 4 / 0
ЗДРАВЕЙТЕ, не съм работила от 2011 година. Самоосигурявам се, нямам трудов стаж 24м назад, но от последната ми работа се водя в неплатен отпуск. Интересувам се при забременяване полага ли ми се някакво майчинство? Доходът на съпруга ми надхвърля 950 лв за тричленно семейство каквото сме в моемнта.
Предварително ви благодаря
#15 | 11.02.2016, 16:50
Публикации: 4 / 0
Забравих да спомена, че от последната ми работа имам 3г трудов стаж и оттам получих майчинство за първото ми дете, но сега при липса на такъв полага ли ми някаква помощ?
#16 | 11.02.2016, 16:53
Публикации: 9327 / 1567
Забравих да спомена, че от последната ми работа имам 3г трудов стаж и оттам получих майчинство за първото ми дете, но сега при липса на такъв полага ли ми някаква помощ?
Щом вече имате едно платено майчинство, няма начин да нямате осигурителен стаж и за второто. Не се бъркайте с тези 24 месеца, които са база за изчисляване на обезщетението. Ако не сте работила по това време, ще се вземе МРЗ.
Важното е за имате 12 месеца осигурителен стаж с ОЗМ /изобщо в живота си/и денят преди болничния да сте била осигурена за ОЗМ.
#17 | 11.02.2016, 16:55
Публикации: 6679 / 661
Много хаотично написано. Пишете, че не сте работила от 2011 година и от последната Ви работа се водите в неплатен отпуск. 4-5 години сте в неплатен отпуск? Как се самоосигурявате? Ако имате предвид, че всеки месец си плащате здравните осигуровки - това не важи за майчинство при забременяване.
#18 | 11.02.2016, 17:05
Публикации: 4 / 0
да разбирам че ми се полага майчинство без нужния стаж при евентуално забременяване така ли?
#19 | 11.02.2016, 17:06
Публикации: 4 / 0
да имам предвид за здравни осигуровки- че си ги внасям сама и ДА С работодателят сме се разбрали да съм в неплатен за неопределено време ...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група