Фактура от ЕС, самоначисляване на ДДС и протокол чл. 117 ал.2

04.01.2018, 18:23 12794 3

04.01.2018, 18:23
Публикации: 298 / 14
Здравейте,
Имаме фактура от Гугъл с дата 31.12.2017, фактурата няма ДДС, съответно трябва да си самоначислим.
Тоз протокол по чл.117 ал.2 просто не го разбирам и не намирам да е обяснено достъпно някъде, указанията са писани все едно за извън-земни. Имам няколко въпроса:
1. Значи издаваме протокола с пореден номер (протокола си беше като Word файл обикновен до колкото помня). Въпросът е после какво го правим? Подаваме ли го в НАП някак си, примерно като прикачен файл или си го пазим само в нашето счетоводство? Въобще подава ли се този протокол в НАП заедно с ДДС-то за месеца?
2. Как да се отрази самоначисленото ДДС, направо като се въвежда фактурата в счетоводната програма се записва сметка 4531 с ДДС-то или има някакъв специален начин? Чета в някакви указани, че този протокол трябва да се отрази едновременно в дневниците за покупки и за продажби, това ми се вижда абсурдно.
Направо като осчетоводявам фактурата ли да добавя и ДДС-то начислено с протокола или и друго се прави?
3. Може ли да си прихванем ДДС-то още в същия месец, понеже фирмата има и приходи съответно в този месец?
Ще бъда благодарен, ако ми отговорите, може и в мен да е проблема, обаче указанията ми звучат все едно някой в НАП си ги е съчинил за себе си и ще си ги тълкува сам.
#1 | 04.01.2018, 20:01
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
1. След като съставите протокола, не го предавате в НАП, а го съхранявате във Вашето счетоводство както всички останали фактури поне 5 години. Протоколът е предназначен за издателя.
2. В дневниците по ЗДДС не се въвежда фактурата, а протоколът. Задължително е да го отразите в дневник продажби. Ако с получената услуга извършвате облагаеми доставки и това Ви дава право на ползване на данъчен кредит, имате възможност да го ползвате като отразите протокола в дневника за покупки в същия или в един от следващите 12 месеца. Това е смисълът на отразяването на протокола и в двата дневника - веднъж самоначислявате ДДС и втори път го приспадате.
3. Отговорът по втора точка е и отговор по тази точка.
 
#2 | 05.01.2018, 01:15
Публикации: 298 / 14
Здравейте,
1. След като съставите протокола, не го предавате в НАП, а го съхранявате във Вашето счетоводство както всички останали фактури поне 5 години. Протоколът е предназначен за издателя.
2. В дневниците по ЗДДС не се въвежда фактурата, а протоколът. Задължително е да го отразите в дневник продажби. Ако с получената услуга извършвате облагаеми доставки и това Ви дава право на ползване на данъчен кредит, имате възможност да го ползвате като отразите протокола в дневника за покупки в същия или в един от следващите 12 месеца. Това е смисълът на отразяването на протокола и в двата дневника - веднъж самоначислявате ДДС и втори път го приспадате.
3. Отговорът по втора точка е и отговор по тази точка.
Благодаря много за отговора, ако е удобно да попитам нещо, за да сме 100% сигурни, че правя нещата коректно:
" Ако с получената услуга извършвате облагаеми доставки"- по - скоро плащаме за реклама на гугъл свързана с дейността ни, фирмата ни също е в сферата на услугите. Най - честно и разходите и приходите са свързани с покупка/продажба на услуги. Като нормално право на данъчен кредит ли да го разбирам в този случай?
Значи, ако съм разбрал правилно, вместо Тип на документа: Фактура, посочвам Тип на документа: Протокол по ЗДДС и съответно:
411 / 703х - сумата без ДДС
       /4532 сумата на ДДС-то
Правилно ли съм разбрал?
#3 | 05.01.2018, 02:13
Публикации: 298 / 14
Този пост последния от по - горе идва малко грешен и излишен, понеже ми се спи вече. Ако може модераторите да го изтрият (говорим за посления пост в темата).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група