Договор за сервизно обслужване с фирма от ЕС

04.01.2018, 20:39 2444 4

04.01.2018, 20:39
Публикации: 12 / 1
Здравейте
фирма от ЕС , регистрирана по ДДС в съответната държава, монтира котли в България. Сключва договор за сервизно обслужване на въпросните котли с BG фирма, регистрирана по ДДС . Българската фирма извършва услугата на територията на България и фактурира на чуждата фирма с инвойс в EUR  : въвеждане в експлоатация на котли и горелки, т.е. българската фирма извършва услуга на клиентите на своя клиент.
Ясно е ,  че ВОД и ВОП има само при доставки на стоки. При доставки на услуги за контрагенти в ЕС е от значение за начисляване или неначисляване на ДДС, мястото на изпълнение на услугата.
Въпросът е дали да издадем фактура с начислен ДДС, заради мястото на извършването на услугата в БГ ...  или фактура без ДДС съгласно сключен договор с клиент със седалище и място на основна икономическа дейност в ЕС.
#1 | 04.01.2018, 21:27
Публикации: 6402 / 1126
Договорът с европейската фирма като договор с възложител ли е? Вие фактура като подизпълнител ли издавате към нея?
#2 | 04.01.2018, 21:32
Публикации: 12 / 1
Да, може да се приеме, че сме подизпълнител, във връзка със сервизното обслужване на монтирани от тях машини, на клиенти от България
#3 | 05.01.2018, 07:41
Публикации: 6402 / 1126
Т.е. Вие фактурирате извършена услуга на фирма, регистрирана по ЗДДС в ЕС.
Мястото на изпълнение се определя на основание чл. 21, ал. 2:
Скрит текст :
Следва да издадете фактура без ДДС с основание "обратно начисляване". Фактурата се включва във VIES декларацията.
#4 | 05.01.2018, 10:49
Публикации: 12 / 1
Благодаря Ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група