Данъчни задължения на Етажна собственост

01.02.2018, 08:45 2282 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.02.2018, 08:45
Публикации: 38 / 2
Етажната собственост трябва ли да изготвя данъчни отчети и дължи ли някакви данъци за приходите си?
#1 | 01.02.2018, 10:49
Публикации: 6307 / 1018
Ако не е тайна, от какво са формирани приходите на етажната собственост?! :smile1:
#2 | 01.02.2018, 11:20
Публикации: 38 / 2
Членски внос на живеещите в кооперацията,Троен размер на членския внос за три фирми, настанени в самостоятелни обекти и членски внос на ползватели на двора.
#3 | 01.02.2018, 11:47
Публикации: 6307 / 1018
Членският внос не е облагаем доход. Той е съобразен с разходите за поддръжка на етажната собственост.
Единствено подлежи на облагане доходът от отдаване под наем на общи помещения, ако има такъв случай.
Чл. 38. (12) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) С окончателен данък се облагат доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица.

Предприятията и самоосигуряващите се лица - платци на дохода са задължени да предоставят Справка по чл. 73, ал. 1, т. 2 в срок до 15 март на следващата година по мястото на регистрация на платеца на дохода (чл. 73, ал. 4 от ЗДДФЛ).
При възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са в режим на етажна собственост, получатели на дохода са отделните собственици, които следва да бъдат посочени поименно в справката по чл. 73. Когато през данъчната година са изплатени доходи на повече от 5 физически лица, справката се предоставя само на електронен носител.
Окончателният данък е в размер на 10 на сто и се определя на база брутната сума на начисления/изплатения доход, като в ЗДДФЛ не е предвидено изключение за лицата с намалена степен на работоспособност и не е предвидено приспадане на 10 на сто разходи.
В случаите на чл. 38, ал. 12 платците на доходи (наемателите) не са задължени да издават служебни бележки и сметки за изплатени суми. От своя страна, получателите на доходи не следва да ги декларират в годишната данъчна декларация. Данъкът се удържа и внася от платеца на дохода в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието или изплащането на дохода от самоосигуряващото се лице.

Това е!

#4 | 01.02.2018, 13:10
Публикации: 38 / 2
Благодаря! Точно и ясно. В случая, само дефиницията членски внос освобождава Етажната собственост от данъчни задължения? Етажната собственост не е регистрирана като юридически субект.
Имам предвид ..."членски внос на ползватели на двора" това са физически лица,
които понякога спират автомобилите си в двора, или ползват място, ако имат нужда!?
В този двор паркират колите си и собствениците на отделните апартаменти, в кооперацията (сградата). Този факт променя ли нещо? Парите се използват за поддържане и обновяване на сградата, двора, за почистване, не се раздават на собствениците!?
 
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове