Допълнителен платен годишен отпуск

13.02.2018, 09:07 1563 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.02.2018, 09:07
Публикации: 60 / 0
Здравейте,

Назначаваме лице с намалена работоспособност 80 %. По кодекс му се полагат 26 дни платен годишен отпуск.

Според "НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ВИДОВЕТЕ РАБОТИ, ЗА КОИТО СЕ УСТАНОВЯВА ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК"
Чл. 3. Право на допълнителен платен годишен отпуск имат работници и служители с пълна загуба на зрение или с пълна загуба на слух независимо от вида работа.

Служителят е с пълна загуба на слух. Трябва ли по закон да му добавим още 5 дни, с което платеният годишен отпуск да стане 31 дни или трябва да са си 26?
#1 | 13.02.2018, 09:46
Публикации: 3184 / 436
Този процент неработоспособност е свързан със загубата на слух ли? Ако да - няма ли да се получи дублиране - отпуски на две отделни основания, но за едно и също нещо?
Може би трябва да се консултирате със СТМ, както е по наредба.
#2 | 13.02.2018, 10:19
Публикации: 43 / 2
31 дни трябва да му дадете отпуск. Съгласно чл. 319 КТ са не по-малко от 26 дни основен отпуск, а по Наредбата е допълнителен .
#3 | 26.03.2020, 14:50
Публикации: 97 / 1
Здравейте,
Добронамерен работодател иска да даде на няколко свои здрави (без ТЕЛК) служители допълнително по пет дни отпуск (поради това, че в усложнената здравна обстановка остават на работните си места), но под условие това да е еднократно и да се използват тези допълнителни дни до края на 2021. Как, споерд вас ще е най-добре да се оформи това и на какво основание - с допълнително споразумение или със заповед?

Предварително благодаря!
#4 | 26.03.2020, 15:14
Публикации: 1296 / 173
Със заповед, но преди нея да се допълнят ПВТР и ВПРЗ със съответния текст, защото предполагам в ТД имате текст че за всички допълнителни условия се спазват текстовете на въпросните 2 вътрешни документа. :smile1:
#5 | 26.03.2020, 20:37
Публикации: 3184 / 436
Доколкото размерът на платения годишен отпуск се определя в ТД или КТД такива допълнителни дни над стандартните 20, ако няма КТД, трябва да се договорят с ДС. Как да стане това разтягане във времето... не мога да съобразя в момента. Може би да се договорят само за 2020 г., а при неползване през 2020 ще се прехвърлят за 2021.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове