Разчети и КИ?

26.02.2018, 17:08 1792 2

26.02.2018, 17:08
Публикации: 90 / 7
Здравейте,
През август 2017 г. имахме договор и плащания по него към фирма А. Но, тъй като фирмата изпадна в неплатежоспособност и не успя да си изпълни задълженията по договора - той се прекратява. Ще съставим кредитно известие и ще им върнем сумата. Проблемът е, че фирмата вече е закрита в ТР и как да издам това КИ? /На кого?/
Представят ми банкова сметка на съпруга на МОЛ-а от фирма А.  Имам ли право да превеждам на друг титуляр парите /над 10 хлв?/
#1 | 26.02.2018, 19:33
Публикации: 6403 / 1129
Когато фирмата се е ликвидирала, ликвидаторът е трябвало да предяви вземането в процеса на ликвидацията.  По същество това вземане е предназначено да удовлетвори кредиторите на фирмата, ако е имало такива. След удовлетворяване на кредиторите, ако остане сума в плюс, тя се разпределя на собствениците, пропорционално на дяловете им в капитала на дружеството.
На практика Вие сега не дължите нищо и имате едно задължение, което подлежи на отписване.
#2 | 27.02.2018, 10:04
Публикации: 90 / 7
Много ви благодаря за компетентният отговор! Аз също бях объркана, но вече съм напълно убедена, че нямам право да издавам КИ при тези обстоятелства. В момента разчета ми е с контировка Дт 411/Кт 412 и 4532 - с авансово фактурираните суми/.
Сега ли трябва да осчетоводя Дт 412/ Кт 702 и после да се посочи в намаление в ГДД по чл. 46??? И евентуално в 2017  или 2018 г. да направя това?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група