Разход за данък лични нужди

23.03.2018, 10:08 5302 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.03.2018, 10:08
Публикации: 5 / 0
Здравейте, разходите за данък и ДДС-то за лични нужди, което начислявам всеки месец с протокол, признават ли се за данъчни цели или трябва да преобразувам?
#1 | 23.03.2018, 10:38
Публикации: 6304 / 1018
Чл. 206. (1) Разходът и данъкът върху него се признават за данъчни цели в годината на начисляване и не формират данъчна временна разлика по реда на глава осма.
(2) Данъкът върху разходите е окончателен.

Колкото до ДДС, начислено с протокол за самоначисляване на данъка при личното ползване, той не е разход, дължи се от лицето, което ползва актива за лични нужди и се прави корекция, само ако има промяна в процента на начисляване на ДДС за лично потлзване.
#2 | 23.03.2018, 12:57
Публикации: 5 / 0
Благодаря!
#3 | 23.03.2018, 13:35
Публикации: 107 / 6
Според мен ДДс-то по протокол за самоначисляване за лични нужди се отчита като разход - 609/4532 и след това върху разхода за ДДС се начислява и данък натура.
#4 | 23.03.2018, 16:50
Публикации: 5 / 0
Според мен ДДс-то по протокол за самоначисляване за лични нужди се отчита като разход - 609/4532 и след това върху разхода за ДДС се начислява и данък натура.
И аз така правя, а разходът за ДДС признавате ли за данъчни цели или с него преобразувате?
#5 | 23.03.2018, 19:22
Публикации: 9281 / 1580
Чл. 204. (1) (Предишен текст на чл. 204 - ДВ, бр. 75 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) С данък върху разходите се облагат следните документално обосновани разходи:

........................
4. (нова - ДВ, бр. 75 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) разходите в натура, свързани със собствени, наети и/или предоставени за ползване активи, предоставени за лично ползване и/или свързани с използване на персонал, от работници, служители и лица, наети по договори за управление и контрол (наети лица), както и от лица, упражняващи личен труд по смисъла на § 1, т. 26, буква "и"

......................
Чл. 206. (1) Разходът и данъкът върху него се признават за данъчни цели в годината на начисляване и не формират данъчна временна разлика по реда на глава осма.

(2) Данъкът върху разходите е окончателен.
#6 | 23.03.2018, 20:31
Публикации: 5 / 0
Чл. 204. (1) (Предишен текст на чл. 204 - ДВ, бр. 75 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) С данък върху разходите се облагат следните документално обосновани разходи:

........................
4. (нова - ДВ, бр. 75 от 2016 г., в сила от 01.01.2016 г.) разходите в натура, свързани със собствени, наети и/или предоставени за ползване активи, предоставени за лично ползване и/или свързани с използване на персонал, от работници, служители и лица, наети по договори за управление и контрол (наети лица), както и от лица, упражняващи личен труд по смисъла на § 1, т. 26, буква "и"

......................
Чл. 206. (1) Разходът и данъкът върху него се признават за данъчни цели в годината на начисляване и не формират данъчна временна разлика по реда на глава осма.

(2) Данъкът върху разходите е окончателен.

Да, благодаря, но все пак при статия 609/4532, този разход признава ли се според вас? За данъка върху разходите съм с чиста съвест :)
#7 | 23.03.2018, 20:36
Публикации: 9281 / 1580
Чл. 26. Не се признават за данъчни цели следните счетоводни разходи:
................
3. разход за начислен данък или ползван данъчен кредит по реда на Закона за данък върху добавената стойност, когато разходът от стопанската операция, с която е свързан данъкът върху добавената стойност, не е признат за данъчни цели;

Във Вашия случай разходът обаче е признат за данъчни цели . :smile1:
#8 | 23.03.2018, 20:57
Публикации: 6304 / 1018
И аз така правя, а разходът за ДДС признавате ли за данъчни цели или с него преобразувате?
При мен ДДС върху личното ползване, начислено с протокол не е разход, а разчет
498, партида на ползвателя / 4532
Харесах си още в началото това тълкуване:
Скрит текст :
#9 | 23.03.2018, 21:15
Публикации: 5 / 0
Много благодаря, колеги! Ще спя спокойно :)
#10 | 07.06.2019, 15:16
Публикации: 5 / 0
Колеги, аз за първи път имам лични нужди. От четене реших така да го направя 609/4532 ДДС-то в ДП,
ДО на разхода 609/302 гориво
В края на годината 609/452 данък върху разходите 10%   от сбора  на ДО и ДДС за лични нужди.
Не преобразувам ФР в ГДД.
Притеснява ме дали при изчисляването на 10% данък е върху ДО и ДДС или само върху ДО на разходите.Вярно ли мисля или блокирах?!?
 
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове