Свободна професия, наем и ТЕЛК

23.04.2018, 20:50 1502 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.04.2018, 20:50
Публикации: 146 / 7
Здравейте,
И аз имам въпрос за лице, упражняващо свободна професия, има получен наем от друго физическо лице и ТЕЛК.
1. Декл. по чл. 55 за дохода като свободна професия по Булстат ли трябва да се подаде?
2. Декл. по чл. 55 за получения наем - по ЕГН отделно от първата?
3. Как се определя поредността за приспадане на 7920 лв. /ТЕЛК/ в този случай, за да се определи данъка за внасяне отделно като свободна професия и от наем?
#1 | 23.04.2018, 21:11
Публикации: 9514 / 1615
Подавате декларация чл.55 като получател на дохода по ЕГН и за двата вида доход - една декларация обща . Не знам да има точно определена поредност .
#2 | 23.04.2018, 21:32
Публикации: 146 / 7
Срещнах няколко отговора, че за дохода като свободна професия декл. по чл. 55 се подава по Булстат. Не е ли така?
#3 | 23.04.2018, 22:01
Публикации: 9514 / 1615
Декларирането на доходи от свободна професия касаят по принцип физическите лица и именно те декларират и внасят авансов данък.
#4 | 23.04.2018, 22:21
Публикации: 146 / 7
Благодаря, delphine,
Значи, когато данъчната основа от дохода като свободна професия + данъчната основа от дохода от наем надвишат 7920 лв., разликата х 10% и се подава декл. по чл. 55 по ЕГН като получател на доходи от друга стопанска дейност и доходи от наем /ред 1, колона 4/ с обща сума.
Това много улеснява нещата, ако съм разбрала правилно и за ТЕЛК.
#5 | 23.04.2018, 22:22
Публикации: 9514 / 1615
Значи, когато данъчната основа от дохода като свободна професия + данъчната основа от дохода от наем надвишат 7920 лв., разликата х 10% и се подава декл. по чл. 55 по ЕГН като получател на доходи от друга стопанска дейност и доходи от наем /ред 1, колона 4/ с обща сума.
Това много улеснява нещата, ако съм разбрала правилно и за ТЕЛК.

Да, правилно . :smile1:
#6 | 23.04.2018, 22:33
Публикации: 9514 / 1615
.
#7 | 24.04.2018, 10:03
Публикации: 146 / 7
При по-подробно прочитане на темите стана ясно, че по Булстат това лице ще декларира данък за доход от наем, когато е платец на дохода и е задължен да го удържи и внесе. В моя случай е получател, а платец е друго физическо лице.
В ГДД също платеният авансов данък за приспадане е на общ ред по чл. 43, ал. 6 и по чл. 44, ал. 3.
Благодаря отново, delphine.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове