Лихва и декларация по чл.55

24.04.2018, 00:02 1323 1
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.04.2018, 00:02
Публикации: 56 / 2
Здравейте,

Моля за мнения по въпроса, от четене накрая се обърках. физическо лице предоставя заем на дружеството си, което е ЕООД в размер на 3000 лева. Начислена е лихва. Към деня на връщане на заема и лихвата трябва ли да се удържи данък 10% и съответно да се декларира в декларация по чл.55 или чл.38 от ЗДДФЛ важи само за лихвите по банковите сметки?
Благодаря на отзовалите се!
#1 | 24.04.2018, 09:19
Публикации: 1534 / 169
Деклариране на предоставен от физическо лице заем и удържания върху лихвите по заема данък
От 01.01.2016 г. бе въведено авансово облагане по отношение на доходите от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ. Според чл. 44а, ал. 1 от ЗДДФЛ паричните доходи по чл. 35 биват авансово облани с данък, в случай че платецът на дохода представлява предприятие или самоосигуряващо се лице (СОЛ). Размерът на данъка бива изчислен, като облагаемият доход по чл. 35 (брутната сума на дохода лихви, който е изплатен)  се умножи по данъчна ставка 10%. Този данък се определя и удържа от платеца на дохода при неговото изплащане.

Според чл. 65, ал. 12 от ЗДДФЛ данъкът, който предприятието, явяващо се платец на дохода, има задължението да удържи по чл. 44а, ал. 1 от ЗДДФЛ, се внася до края на месеца, който следва 3-месечието на придобиване на самия доход. Данъкът се внася в държавния бюджет по сметката на териториалната дирекция на НАП по мястото, където е регистриран платецът на дохода.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове