Начисляване на ДДС

26.07.2018, 09:36 2811 6

26.07.2018, 09:36
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
имам нужда от мнение по следния казус:
Осъществена сделка за услуга с вложени материали между две фирми България-Румъния. Румънската фирма начислява ДДС с довода, че услугата, която извършва и материалите, които влага не напускат страната, тъй като обекта е в Румъния, но възложителя все пак е фирмата от България. Прави ли са да начисляват ДДС? И ако да - как се възстановява това ДДС в България ?
#1 | 26.07.2018, 10:48
Публикации: 6402 / 1126
Здравейте,
Ако услугата е свързана с недвижим имот, мястото на изпълнение е местонахождението на имота.
Възстановяването на ДДС от друга държава членка на общността е подробно разяснено в портала на НАП
http://www.nap.bg/page?id=485
#2 | 26.07.2018, 10:51
Публикации: 3 / 0
Услугата е ремонт с вложени материали, обекта е в Румъния, но заплаща българска фирма
#3 | 26.07.2018, 11:45
Публикации: 11847 / 2153
Прави ли са да начисляват ДДС?

Прави са, да. Вие сте в обратна ситуация на тази от следната тема :
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,23398.msg139633/topicseen.html#new
#4 | 26.07.2018, 15:32
Публикации: 3 / 0
А какво мислите относно това ? Мисля, че не би трябвало да ни начисляват ДДС
Съгласно Чл. 21 (2) ЗДДС в България и Директива 2008/8/ЕО от 12.02.2008 г.
на ЕС: Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е
данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил
независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на
постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където
получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на
изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на
установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект,
мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или
обичайното пребиваване на получателя. Следователно общото правило относно
мястото на доставка на услуги, оказвани на данъчно задължени лица, следва
да се основава на мястото, където е установен получателят, а не на мястото,
където е установен доставчикът.
Румънската фирма не трябва да начислява
данък (нулева ставка), но ще трябва да посочи във фактурата, че данъкът е
изискуем от получателя ? данъчно задължено лице от България. Българската
фирма трябва да самоначисли ДДС с протокол по чл. 117 на основание чл. 82,
ал. 2, т. 3.
#5 | 26.07.2018, 15:47
Публикации: 287 / 46
(4) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е:
1. мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни;

По горе пишете, че обекта е в Румъния.
#6 | 26.07.2018, 15:50
Публикации: 11847 / 2153
А какво мислите относно това ? Мисля, че не би трябвало да ни начисляват ДДС
Съгласно Чл. 21 (2) ЗДДС в България и Директива 2008/8/ЕО от 12.02.2008 г.
на ЕС:

Мисля, че трябва да погледнете и ал.4, както вече е посочила и ely_g . :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група