Авто услуга и издаване на фактура

28.07.2018, 13:54 1606 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.07.2018, 13:54
Публикации: 688 / 19
Здравейте,БГ фирма с регистрация по ДДС извършва ремонтни услуги на автомобили прави ремонт на служебен автомобил на клиент от Чехия ,който също е регистриран по ддс ,каква фактура трябва да се издаде .Фактурата за ремонта и вложените части една ли трябва да е или две отделни фактури трябва да се издадат
#1 | 30.07.2018, 16:19
Публикации: 688 / 19
ВОД ли е това за БГ фирмата
#2 | 30.07.2018, 17:56
Публикации: 9519 / 1617
Ако за договореното с Вашия клиент е в сила чл.128 ЗДДС имате една основна доставка , при което издавате фактура за нея. Ако обаче това не е така имате две доставки - услуга и доставка на части за ремонта. Последното в този случай за Вас е ВОД.
#3 | 30.07.2018, 20:34
Публикации: 688 / 19
в нашият случай извършваме ремонта на служебен автомобил на фирма,която не се занимава с транспортна дейност ,стойността на ремонта е около 200 лв а на вложените части около 1500 лв  от всичко прочетено стигам до извода,че трябва да издадем фактура за услугата с ддс и отделна фактура за частите без ддс  или греша ..??
#4 | 30.07.2018, 20:47
Публикации: 9519 / 1617
Двете страни - доставчик и клиент са данъчно задължени лица и съгласно чл.21 ал. (2) "Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.  " Не начислявате ДДС на основание чл.86 ал.3 като вписвате текст за обратно начисляване. Включвате доставката във ВИЕС декларация.
#5 | 30.07.2018, 20:56
Публикации: 688 / 19
в такъв случай услугата и вложените материали в една фактура ли ще бъдат
#6 | 30.07.2018, 20:58
Публикации: 9519 / 1617
В различни - имат различни основания за неначисляване на ДДС.
#7 | 30.07.2018, 21:13
Публикации: 688 / 19
да разбрах май вече ,имаме ВОД при резервните части и чл обратно ночисляване при услугата
Благодаря за помощта
#8 | 31.07.2018, 07:50
Публикации: 149 / 40
Здравейте,

Аз имам следния много прост въпрос: След ремонта Вашият клиент ще може ли да ползва резервните части в непроменен вид, в какъвто биха му предадени при ВОД ?

Как ще докажете транспорта до страна от ЕС, получаването на стоката при ВОД на територията на страна от ЕС и т.н. Ако се базирате на това, че резервните части са монтирани за МПС, собственост на данъчно задължено лице в друга страна от ЕС, то следва ли, че са в непроменен вид ? А този клиент дали ще си ги заведе като части ?

И последно - клиентът би ли закупил частите, ако не бяхте направили самия ремонт ?

Аз лично смятам, че фактурата трябва да е само една за услуга - ремонт на МПС и да не се начислява ДДС. Как ще разбиете самата услуга - труд, части, престой, почистване - няма никакво значение. В случая има ремонт на МПС, а не търговия с резервни части и калкулирането на цената на услугата няма нищо общо със самата доставка.

Приятна работа.
#9 | 31.07.2018, 08:20
Публикации: 9519 / 1617
http://www.clubschetovodstvo.bg/dds-113/remont-na-kamion-v-shvetsiya-2343.html

Един пример по подобен случай. Можем да потърсим и намерим примери и за обратното - общо фактуриране на услуга с включени в нея резервни части. Ако следваме буквата на закона следва да се придържаме към чл.128 - т.е. "Чл. 128. Когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка."

Не можем да знаем дали така е договорено - от отговорите следва май, че не е.

"Как ще докажете транспорта до страна от ЕС, получаването на стоката при ВОД на територията на страна от ЕС и т.н."
Най-вероятно с протокола за монтиране на частите на камиона и пристигането на същия до местоназначението си в страната от ЕС. :smile1:
#10 | 31.07.2018, 09:41
Публикации: 149 / 40
Подкрепям те изцяло за чл.128 - просто фактурират услуга на обща стойност Х лева. И отпадат всякакви проблеми с доказване пред НАП.

Колкото до резервните части като отделна фактура - има ред за доказване на получените стоки по ВОД. Може с ЧМР или потвърждение за получаване на стоките на територията на държава членка на ЕС. Там има и минималните данни за да е валиден документа - превозвач, транспортно средство, шофьор и т.н.

Вероятно това нещо скоро ще отпадне, когато ЕК гласува промените за начисляване на ДДС и ние се "хармонизираме" с тях. Но докато това стане, съм много предпазлив с ВОД-овете - товарителници, идентификация на МПС-та и шофьори, ЧМР и т.н.

Приятна работа.
#11 | 31.07.2018, 10:52
Публикации: 9519 / 1617
Хубав ден и на тебе . :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове