СБКО въпрос

07.08.2018, 07:27 7080 2

07.08.2018, 07:27
Публикации: 16 / 1
Здравейте, да попитам един въпрос за СБКО. Решава се, че ще се дава всеки месец, нали в размер на 3% към заплата. Въпросът ми е, дали в базата за СБКО, трябва да влизат и в дните в платен годишен отпуск, понеже чета това нещо от 2016 г. https://www.srsnpb.com/images/Normativni_dokumenti/SBKO_pismo_94-00-199-30.05.2016_Min.Finansite.PDF   и излиза, че трябва да се включи, т.е ако реално на месец трябва да има 25,00 лв. брутна сума за СБКО за лицето, то през целия период на годината, ще си я получава. Единствено и само, ако има болничен, не би трябвало да  влиза, като база. И от тук следващия въпрос, в базата за болничния, трябва ли да влиза СБКО-то, след като се удържат всички осигуровки.
#1 | 07.08.2018, 11:18
Публикации: 4400 / 737
Няма нито морална, нито икономическа логика от базата за СБКО да се изключват отпуските, по-точно изчислената от основната заплата част (същото според мен важи и за трите дни болнични - също са вид платен отпуск). Проблемът преди беше, че не беше уточнено коя заплата (основна, брутна) беше основата за изчисляване на СБКО-то. Решили са да уточнят, че е основната, но са го написали така, че стана друга бъркотия, която трябва да се обяснява.

С други думи, ако един месец човек работи на 1000 ОснРЗ + 200 стаж то базата е 1000.
Ако другия месец е пълен месец в отпуск и за отпуска му е платено около 1200 лв, базата би трябвало да е само частта от 1000-та лв.

Ама казва ли ти някой...
#2 | 07.08.2018, 15:55
Публикации: 16 / 1
Ясно, реално излиза, че всеки месец, когато има работен и платен отпуск, трябва да се получава еднаква сума. Единствено само по времето на болничния, няма да има като база. Може би най-удачния вариант е, да имам опция да си избирам дните, т.е по формула да си го изчислява 3%( след приспадане на осигуровките за работодателя), но на база осн.работа заплата и вече, да посочвам, ако има болничен примерно само 10-14 за месеца.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група