СИРВ при отсъствия на целия персонал и периодичен инструктаж

01.02.2019, 08:41 4731 11

01.02.2019, 08:41
Публикации: 679 / 25
През месец декември 2018 година само един шофьор работи, но със заповед за работно време от 08,00 ч. до 17,00 ч. с почивка от 12,00 ч. до 13,00 часа.Целият друг производствен персонал, за който издаваме заповед за СИРВ с период на изравнение от един месец на работното време е, е в платен отпуск или в болнични.През януари месец 2019 година целият персонал, работещ на сумирано работно време,  без изключение е в платен отпуск и в болнични.На 20.11.2018 г. е издадена заповед за СИРВ през декември 2018 година.Сега за месец януари 2019 година не сме издавали заповед за СИРВ поради отпуските.Редно ли е така?От 01.01.2019 г. трябва да се прави и тримесечен периодичен инструктаж.Но поради отсъствието на работниците не сме го правили.Смятам, че този инструктаж трябва да се прави при първия работен ден за всеки един работник.Редно ли е така?
#1 | 01.02.2019, 09:43
Публикации: 4394 / 734
Заповед за СИРВ - това графикът за месеца ли е? Ако да - мисля, че все пак трябва да има график, ако принципно работите през почивните дни, а не само понеделник-петък. Графикът, ако не се лъжа, ще ви трябва за отчитане на болничните.

За инструктажа - при условие, че отсъствията са документирани, ще го направите при връщането на работа.
#2 | 01.02.2019, 14:15
Публикации: 679 / 25
Първо е заповедта за СИРВ, а след това графика се прави.Но за да се направи заповед, тъй като персоналът, работещ принципно на сумирано работно време, е 10 човека, трябва да има и общо събрание на работниците и служителите с цел да се приеме решение за СИРВ. А работниците и служителите целия декември са в отпуск и в болнични, с изключение само на един работник.На практика трябва да има събрание и след това заповед.Н работниците и служителте са в законоустановен отпуск.Няма как да се проведе общо събрание.
#3 | 01.02.2019, 15:50
Публикации: 4394 / 734
Мисля, че СИРВ се въвежда еднолично от работодателя, без съгласуване, събрания и т.н. Заповедта за въвеждане на СИРВ може да се издаде еднократно, а графиците се правят за всеки период на изравняване. В случая евентуален проблем ще бъде запознаването с графиците.
#4 | 01.02.2019, 16:13
Публикации: 1302 / 183
Точно така е.
Въвежда се от работодателя във връзка с организацията на работа, заповедта е еднократна, ако се налага да се включват към графици допълнителни групи, звена и т.н. се прави нова заповед.
Графиците можете да ги правите както ви е удобно, може и за цялата година, стига обезпечаването ви да е достатъчно.
Ако ги правите месец за месец, то те трябва да са готови поне 10 дни преди началото на следващия месец, за да може персоналът да се запознае с тях.
Не е проблем да изпратите графиците на всеки по отделно на електронната поща, за да се запознаят с тях (след като всички са в отпуска).

Това за общото събрание може би си е някакво ваше решение на местна почва или някакво условие от КТД, ако имате такъв.
#5 | 04.02.2019, 14:09
Публикации: 679 / 25
Точно така е.
Въвежда се от работодателя във връзка с организацията на работа, заповедта е еднократна, ако се налага да се включват към графици допълнителни групи, звена и т.н. се прави нова заповед.
Графиците можете да ги правите както ви е удобно, може и за цялата година, стига обезпечаването ви да е достатъчно.
Ако ги правите месец за месец, то те трябва да са готови поне 10 дни преди началото на следващия месец, за да може персоналът да се запознае с тях.
Не е проблем да изпратите графиците на всеки по отделно на електронната поща, за да се запознаят с тях (след като всички са в отпуска).

Това за общото събрание може би си е някакво ваше решение на местна почва или някакво условие от КТД, ако имате такъв.
Не знам дали сте ми проследили мисълта.
Целия месец декември персоналът е в отпуск и в болнични.Няма кой да се разпише на "запознат със заповедта".А на практика само един работник е работил през месец декември 2018 г- и януари 2019 г. , и от от 08,00ч. до 17,00 ч. с почивка на обяд от 12,00 ч. до 13,00 ч.А принципно и той обикновено фигуриран в списъка за работещите на СИРВ. За декември 2018 г. има заповед за СИРВ, разписана от работещите на СИРВ, на 20.11.2018 г. Няма заповед за януари 2019 г., защото всички са в отпуск и в болнични, с изключение на един, работил 7 дни.А в януари 2019 г. пак всички са в отпуск и болнични и само този работник е работил 15 дни.Въпросът ми е за тази заповед за януари 2019 г.Може ли да се пусне заповед за СИРВ само за този работник, който е работил?
#6 | 04.02.2019, 14:24
Публикации: 1302 / 183
Проследих я и отговорих, но пак ще обясня, този път с пример.
Да предположим, че сте въвели СИРВ през м. май 2018 г. за някое конкретно звено.
Тогава (преди датата на въвеждане, естествено) би следвало да е направена заповед на работодателя с горе-долу следния текст:
... на основание чл. .... от КТ и поради производствена необходимост
РАЗПОРЕЖДАМ
считано от.... да се въведе СИРВ за... (звеното)
където ще се работи по предварително утвърден график....

и нататък вече обяснения кой ще прави графика, кой ще го утвърждава, кой, къде и как ще го публикува и всички останали детайли, както и периода на изравняване...
Кой отговаря за изпълнението, кой предава данни на отдела по ЧР и т.н.

След като няма хора, които са на работа, значи просто не се прави график, а заповедта вече веднъж си е създадена.
За човека, който би трябвало да работи на график, но понеже е само един е преминал на работното време на редовна смяна не би трябвало да правите нищо, той нито ще има нощен труд, нито извънреден, нито изравняване.

Та след като ви проследих мисълта не разбрах какво ви смущава, да не би ИТ при проверка да ви направи предписания ли?
#7 | 04.02.2019, 14:44
Публикации: 4394 / 734
За човека, който би трябвало да работи на график, но понеже е само един е преминал на работното време на редовна смяна не би трябвало да правите нищо, той нито ще има нощен труд, нито извънреден, нито изравняване.

Тук сякаш малко не съм съгласен :)
Ако този работник е вписан в заповедта за СИРВ значи работи на СИРВ до отмяната му. Това, че този месец работните му дни съвпадат с календарните (редовна смяна) не означава, според мен, че вече не е на СИРВ и че не трябва график за него, съвпадащ с календарните работни дни. СИРВ-а не е отменен, че да пропуснем графика.
#8 | 04.02.2019, 15:34
Публикации: 1302 / 183
Ако трябва да сме съвсем педантични - добре, нека има график, който да е тъждествен с нормалните работни дни.
Павят графика 10 дни преди началото на месеца, утвърждават го, човекът се подписва, че е запознат и отдолу (за по-сигурно!) една
ЗАБЕЛЕЖКА: тъй като (причините за отсъствията на останалия персонал) през този месец графикът ще е еднакъв с работното време на редовна смяна...  :wink1:

Одобряваш ли, bobo?
#9 | 04.02.2019, 15:40
Публикации: 4394 / 734
Ааайде, от мен да мине :) :)
#10 | 04.02.2019, 15:41
Публикации: 1302 / 183
 :bow: (колкото да не ме обидиш, а ?)  :wink1:
#11 | 04.02.2019, 15:49
Публикации: 4394 / 734
Еее, ако аз съм мярката за вярност - леле, леле, уент хорс инту дъ ривър :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група