Справка по чл. 73 по ЗДДФЛ

27.02.2019, 12:07 2113 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

27.02.2019, 12:07
Публикации: 55 / 0
Здравейте,
Моля за мнение. В справка по чл. 73 от ЗДДФЛ следва ли да се включат изплатени доходи на ЕТ, защото до сега не съм ги включвала и мисля, че не следва да се включват, освен в определени случаи, но от НАП смятат друго, тъй като ЕТ се облагали по ЗДДФЛ и затова следвало да се включат и в тази справка. Да обаче в чл. 73, ал. 1, т. 1 пише : Предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване - платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените през годината доходи и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски:
1. по чл. 10, ал. 1, т. 3, 4 и 6, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа; Точка 2- доходи от стопанска дейност като едноличен търговец от чл.10, ал.1 не е сред посочените доходи, които следва да се декларират според чл.73, ал.1, т.1.
#1 | 27.02.2019, 12:11
Публикации: 5891 / 505
Какви са тези доходи на ЕТ?
#2 | 27.02.2019, 12:13
Публикации: 55 / 0
Одиторски услуги
#3 | 27.02.2019, 12:35
Публикации: 55 / 0
Все пак един одитор може да се приеме, че е лице, упражняващо свободна професия, но ако отговаря едновременно на следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
Тъй като в моят случай лицето е ЕТ и не отговаря на условията, мисля, че в случая не следва да посочвам този доход в справката по чл.73, противно на това, което смятат от НАП, че в справката следва да се включат всички доходи, изплатени на ЕТ.
#4 | 05.03.2019, 10:52
Публикации: 23 / 0
Здравейте,
възнаграждение по ДУК (договор за управление и контрол) следва ли да се посочва в справката за 2018г. Гледам има код 809?

Миналата година не с е е посочвало.
#5 | 05.03.2019, 11:00
Публикации: 6910 / 1013
809   Доходи от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия по чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ

А прочетохте ли какво включва чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ?
#6 | 05.03.2019, 11:02
Публикации: 23 / 0
Прочетох го, но въпросното изречение незнам дали да го тъклувам като две отделни възнаграждения
1,Доходи от управление и контрол,
2,от участие в управителни и контролни органи на предприятия по чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ

или като едно
#7 | 05.03.2019, 11:04
Публикации: 23 / 0
Ок няма  да се включва.
Благодаря!
#8 | 05.03.2019, 12:32
Публикации: 2445 / 269
Тези доходи от ДУ, които са обложени с окончателен данък. Вашите такива ли са?
#9 | 05.03.2019, 12:34
Публикации: 23 / 0
ДУК на българско физическо лице, приравнен на трудов за целите на осигуряването, такъв е.
#10 | 05.03.2019, 13:50
Публикации: 2445 / 269
Браво, сега си отговорете на какво основание му удържате данъците? Принципът "миналаната година не сме вписвали" не е добро основание.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове