Данъчно облекчение ЕТ

20.04.2019, 13:43 1298 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.04.2019, 13:43
Публикации: 5 / 0
ЕТ прави дарение на ФЛ с увреждане над допустимия размер от 10 % от облагаемата печалба . Има ли право да ползва данъчно облекчение за дарението  и да преобразува финансовия си резултат с разликата над допустимия размер при подаване на  приложение 2 от ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ  при положение, че същото ЕТ има непогасени публични задължения ? Чл.23 ал.2 от ЗДДФЛ прилага ли се и при ЕТ ?
#1 | 20.04.2019, 16:13
Публикации: 76 / 0
Не.
#2 | 20.04.2019, 17:22
Публикации: 5 / 0
Няма право на дан.облекчение или не се прилага чл.23 ал.2?
#3 | 20.04.2019, 18:22
Публикации: 76 / 0
Не - Няма право на данъчно облекчение.
#4 | 21.04.2019, 11:36
Публикации: 5 / 0
Исках второ мнение, защото една  "дипломирана експерт счетоводителка" ме убеждаваше да подам корекция на ГДД на ЕТ,  като в преобразуването на счетоводния резултат да впиша не цялата сума на дарението, а само разликата над 10 %  , тъй като това директно препращало към ЗКПО и ЕТ имал право на данъчно облекчение. Цитирах й член, становище на данъчен експерт, писмо на НАП, но тя си държеше на своето и каза, че не чете такива неща , а гледа законите. Явно не може да чете добре. Как ли заверява отчетите на фирмите и им води счетоводството?
#5 | 21.04.2019, 13:40
Публикации: 1297 / 174
Както обикновено препоръчвам в такива случаи, направете най-лесното.
Задайте писмено въпроса си към НАП.
В крайна сметка те събират данъците, а на всичкото отгоре са контролиращ и санкциониращ орган.
Отговарят сравнително бързо и ще разрешат спора ви не само окончателно и безвъзмездно, а и практически приложимо.
Така, ако експертката е права, вие ще можете да се възползвате от облекчението, а ако се окаже, че не е права ще имате основание да я попитате как заверява отчетите и води счетоводството.  :wink1:
Честит празник!  :smile1:
#6 | 21.04.2019, 14:09
Публикации: 5 / 0
Преди няколко дни се консултирах с бивша данъчна, която в момента има счетоводна къща. Тя е на същото мнение като мен. За по-голяма сигурност,  въпросът е зададен и към  НАП и чакам отговор. Честит празник и на Вас!
#7 | 24.04.2019, 10:06
Публикации: 5 / 0
Ако имате някакви указания или писмо по въпроса, може ли да го прикачите, за да го представя пред собственичката на ЕТ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове