Съкращения

27.05.2019, 14:25 2978 7

27.05.2019, 14:25
Публикации: 27 / 1
При съкращение по чл 328 ал.1 т.2 и/или т3след колко време може отново да се поднови щата и да се назначи нов човек
#1 | 27.05.2019, 14:41
Публикации: 1302 / 183
Няма фиксирани срокове в нормативната уредба, а и зависи дали говорим за частна фирма или за държавна администрация.
#2 | 27.05.2019, 15:47
Публикации: 27 / 1
Благодаря
#3 | 01.06.2019, 09:26
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Работодател съм и ми се наложи от 01.05.2019 г да съкратя двама от служителите си /с предизвестие от 01.04/ по чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ. На 07.05 и двамата са се регистрирали на борсата, като от там веднага са им предложили работа. Новият работодател ги е одобрил, но в 7дневен срок нито им е подписал отказ, нито ги е назначил. Казал им е, че ще ги наеме по-късно. В бюрото по труда на таблото са изнесени много фирми, които търсят работници със същата професия, с която са се регистрирали моите бивши служители. И вчера от НОИ ги изпращат при мен с искане за обезщетение. Въпросът ми е - има ли право Бюрото по труда да удължава 7дневния срок, в който трябва да се назначат или да им откажат в новата фирма? И също - при толкова много свободни работни места защо не им предлагат друга фирма? Служителите ми казват, че са в изчакване и не работят в новата фирма, но аз имам съмнения, че работят нелегално... Малко дългичко запитване се получи, но се чудя защо за някои важи 7дневния срок, а за други - не... Трябва ли в този случай да им изплащам обезщетение една месечна заплата и осигуровки за месец май?
#4 | 01.06.2019, 09:57
Публикации: 9299 / 1558
Такъв 7-дневен срок за сключване на договор няма. Освен ако не е вписан в някакви вътрешни правила .
Докато не изтече единия месец, бившите Ви работници нямат основание да си търсят обезщетението по чл.222, ал.1. Като изтече месеца, тогава да си подадат исканено. Тогава вече ще е ясно работили ли са, не са ли, кога са почнали работа, на каква заплата и т.н.
Поискайте копие от трудовата книжка, декларация, че не са работили от...до... с добавка  "известно ми е, че да неверни данни нося отговорност по чл. ... /313, ако не бъркам/ ат Наказателния кодекс ". За по-сигурно може да поискате и бележка от бюрото по труда, че от...до... са били безработни. Чак тогава плащате обезщетението.  Може да е за пълен месец, може да е за част от месеца- според случая.  Нямяте право да откажете.
Твърдението "работят на черно" има значение само ако този факт е установен от ИТ или друга инстанция.
Това, че "има търсене на такъв вид работници, но не ги насочват другаде" меко казано не е Ваша работа. Така са преценили, така са решили. За Ваше лично удовлетворение може да зададете писмен въпрос, но не гарантирам, че ще има полза.
#5 | 01.06.2019, 10:21
Публикации: 2 / 0
:) ХХХХХ, благодаря за бързия отговор!
И малко ирония по моя казус - сега вече разбирам какъв е смисълът за съществуването на Бюрото по труда - не е да предлага работа на безработните хора, а да изтисква и последните дихания на, и без това, умиращият ни дребен бизнес.
:) Хубав ден!
#6 | 01.06.2019, 12:16
Публикации: 9299 / 1558
 сега вече разбирам какъв е смисълът за съществуването на Бюрото по труда - не е да предлага работа на безработните хора, а да изтисква и последните дихания на, и без това, умиращият ни дребен бизнес.
:good:
За съжаление е точно така.
#7 | 12.06.2019, 20:42
Публикации: 10 / 0
Здравейте,имам следния случай.Работя във фирма и за последните 5 години и осигурявана на доход около 1400брутна заплата. В момента искам да напусна по взаимно съгласие чл325. Намеренията са ми да започна във фирма при мои познат,за да може да ме освободи по член, който да получавам 60% от брутната заплата. Бихте ли ми казали кой е правилния закон и член,за да получавам следващите 9 месеца обезщетение.Благадаря ви
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група