Запорирана фирма и болнични/майчинство

28.08.2019, 10:39 1548 1

28.08.2019, 10:39
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Интересува ме следното - ако си служител в запорирана фирма (данъци и осигуровки) и продължаваш да се водиш в тази фирма на договор с осигуровки и т.н. и ти се наложи да излезеш болничен или майчиство, държавата ще изплати ли нещо? По информация се декларират осигуровките от работодателя, ако това е правилния термин, но не се плащат на държавата.

Въобще има ли нещо общо между задълженията на собственика на фирмата и фирмата към държавата и "обещетенията" които държавата изплаща на работниците?
#1 | 28.08.2019, 12:01
Публикации: 1302 / 183
Отговарям отзад напред: разбира се, че има.
Не съм чувала термина запорирана фирма, чувала съм термина запорирани сметки.
Какъвто и да е статутът на фирмата (работеща, в неплатежоспособност, в несъстоятелност, във фалит и пр.) работодателят има ангажименти към държавата и независимо дали осигуровките са начислени и платени или само начислени задължение на работодателя е да си ги внесе в НАП.
Работникът, който продължава да е на ТД във въпросната фирма, не губи правата си и може да ползва болнични и майчинство, обезщетенията за които се изплащат от НОИ.
Ако фирмата бъде обявена в несъстоятелност има право и на обезщетение от фонда за ГВРС.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група