Болничен и застъпвне на майчинството

03.09.2019, 10:27 1486 1

03.09.2019, 10:27
Публикации: 1 / 0
Здравейте!

В момента съм в майчинство за първото детенце, от този месец започна и втората година от него. Вчера разбрахме, че отново съм бременна :) Въпроса ми е следния - Ако се върня на работа за няколко дни, пусна си натрупания отпуск и после излезна в болничен, сумата на болничния същата като преди майчинството ли ще е?
И за застъпването на майчинството - първата година от второто майчинство същата като първото ли ще е?
Предварително благодаря за отговприте Ви!

Приятен ден!
#1 | 03.09.2019, 10:48
Публикации: 6679 / 661
1 вариант - Ако се върнете на работа, ползвате натрупалия се платен отпуск и след това болнични, обезщетението за второто дете ще се изчисли от нова база - 24 месеца назад. В този случай няма да има застъпване на майчинството, защо Вие ще трябва да прекратите отпуската за гледане на дете до 2-годишна възраст. Ще имате право на 50% от обезщетението за първото дете, защото то не е навършило 2 годинки.
2 вариант - полвате отпуска за гледане на дете до 2-годишна възраст до датата на издаване на първия болничен за 45 календарни дни преди термина (за второто дете) и получавате през първата година на второто дете същото обезщетение, каквото и за първото (породени деца).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група