Счетоводна къща, използваща ел. подписи на обслужваните фирми

29.09.2019, 16:07 13805 35

29.09.2019, 16:07
v.georgiev5
Здравейте,
Въпросът ми не е на 100% счетоводен, но все пак мисля, че това е подходящият раздел.

Бих искал да попитам следното -  съществува ли нормативен акт, който изрично и без никакви изключения да забранява използването на чужд електронен подпис?

Какво имам предвид - наскоро разговарях с мой познат, който работи в счетоводна къща. Стана въпрос за подаването на документи по електронен път, и това, което той каза (и според него било практика в доста счетоводни къщи), леко ме изуми, и затова решихме да попитаме тук. Те обслужват около 100 фирми. Собственикът/управителят на всяка от тях си е закупил електронен подпис за ЮЛ, в чието удостоверение като титуляр е записан собственикът/управителят на съответната фирма. После този електронен подпис (смарткартата, заедно с PIN кода) е предоставен на счетоводната къща, където чрез него счетоводителите подават заявления, ДДС декларации, уведомления за трудови договори и пр. към НАП, НОИ и т.н. От време на време пък се случвало на някой управител да му се наложи да вземе електронния подпис на фирмата със себе си за ден-два, което било една от причините счетоводната къща да предпочете описания вариант пред варианта тя да има 1 електронен подпис, на който като "упълномощени лица" да са закачени всички фирми, които обслужват.

По думите му, във всичко това нямало нищо неправомерно, тъй като счетоводната къща разполага с т.нар. "универсално" пълномощно от всяка от фирмите, в което е записано "Упълномощавам...със следните права: От името и за сметка на представляваната от мен фирма да ме представляват пред НАП и да подписват от мое име по реда на ЗЕДЕП всички необходими документи и отчети, като извършват всички необходими действия, свързани със счетоводното отчитане, да подават декларации обр. 1, 3, 6, уведомления, справки по ЗДДС, (...)".
С други думи, те били упълномощени да подписват документи от името на собственика/управителя, и това право важи както за подписване на хартия, така и за електронно с електронния подпис на собственика/управителя на фирмата.

Прочетохме ЗЕДЕП, разни наредби, заповеди на директора на НАП, общите условия на доставчика на електронни подписи, както и доста мнения в Kik, но никъде не попаднах на конкретен отговор (или може би съм го пропуснал) на този въпрос.


Благодаря предварително за отделеното време.
#1 | 29.09.2019, 17:35
Публикации: 4366 / 719
Според мен не е много редно, дори и да не е нормативно уредено. Упълномощаването, когато има такова, е за определени дейности, а подписът практически може да се ползва и за други, например банкови преводи, ако има банкиране, и т.н. Все едно управителите да дават на къщите празен подписан лист. Въпрос на доверие.
#2 | 29.09.2019, 18:15
v.georgiev5
Точно затова се замислих и аз, на теория подписът може да бъде използван и за неща извън споменатите в пълномощното. Но се надявах да намеря конкретен нормативен акт, който урежда това. Единственото близко до въпроса, което открих, е в условията за ползване на ПИК от НАП, където е казано, че е задължение на всяко лице да пази в тайна своя ПИК / НАП не носи отговорност за действия, извършени с неправилно съхраняван или неправомерно ползван ПИК.
#3 | 30.09.2019, 11:13
Публикации: 11932 / 2174
 Единственото близко до въпроса, което открих, е в условията за ползване на ПИК от НАП, където е казано, че е задължение на всяко лице да пази в тайна своя ПИК / НАП не носи отговорност за действия, извършени с неправилно съхраняван или неправомерно ползван ПИК.

Всъщност въпросът е " Неправомерно ли е ползван ПИК от счетоводната къща , ако същият този е предоставен за ползване от клиента? " . Все пак това е негово лично решение и не може да изключим и подобни действия или да ги наречем неправомерни. Ако трябва да задълбочим нещата може да се стигне до някакво споразумение между страните по въпроса, но да не навлизам в юридическите дебри...
#4 | 30.09.2019, 11:19
Публикации: 11932 / 2174
Как би ползвал ПИК-а си един човек, който не борави с интернет, който няма компютър или няма компютърна грамотност ? А предоставянето на ПИК на лицата, занимаващи се с пенсионни въпроси и извършващи подобни услуги, които без ПИК едва ли ще си свършат работата ?
#5 | 30.09.2019, 20:25
Публикации: 153 / 22
 а подписът практически може да се ползва и за други, например банкови преводи, ако има банкиране, и т.н.
  Коя банка все още предлага онлайн банкиране само с подпис? Защото тези , които използвам плюс подписа искат и  код от  СМС-а. 
#6 | 30.09.2019, 20:54
Публикации: 9297 / 1557
  Коя банка все още предлага онлайн банкиране само с подпис? Защото тези , които използвам плюс подписа искат и  код от  СМС-а.
Ами давате Вашия телефон за контакт и готово :)
#7 | 30.09.2019, 21:45
v.georgiev5
Всъщност въпросът е " Неправомерно ли е ползван ПИК от счетоводната къща , ако същият този е предоставен за ползване от клиента? " . Все пак това е негово лично решение и не може да изключим и подобни действия или да ги наречем неправомерни. Ако трябва да задълбочим нещата може да се стигне до някакво споразумение между страните по въпроса, но да не навлизам в юридическите дебри...
Според мен би било неправомерно, ако е изрично забранено със закон или друг акт, но не намирам такъв...

От друга страна, ако приемем, че ползването на чужд електронен подпис е неправомерно, то каква всъщност е "официалната" практика на счетоводните къщи (или други подобни организации, занимаващи се с подаване на документи и пр. от името на физически или юридически лица)? Няколко електронни подписа за ЮЛ, с вписани данните на сч. къща, издадени на името на всеки от счетоводителите, с упълномощавания от всяка от обслужваните фирми за съответното ниво на достъп до, да кажем, услугите на НАП? А няма ли ограничение в броя на упълномощените лица, закачени към един подпис? Въобще съществуват ли някакви правила, които да регулират цялата тази ситуация, или всичко зависи от решението на съответната сч. къща/настроението на доставчика на КУЕП или служителя на НАП?
#8 | 30.09.2019, 22:13
Публикации: 4366 / 719
Коя банка все още предлага онлайн банкиране само с подпис? Защото тези , които използвам плюс подписа искат и  код от  СМС-а.

"Моята" банка праща СМС-код само при въвеждане на нова сметка, по която има плащане. А телефонът се дава пак онлайн, с подписа, който имаш.

А иначе, ползването на чужд подпис от счетоводните къщи освен улеснение, може някой път да им изиграе лош номер, ако собственикът каже "ами те злоупотребиха...".
#9 | 30.09.2019, 22:37
Публикации: 11932 / 2174
А иначе, ползването на чужд подпис от счетоводните къщи освен улеснение, може някой път да им изиграе лош номер, ако собственикът каже "ами те злоупотребиха...".

За съжаление това може да се случи и с ел.подпис на самата счетоводна къща като упълномощено лице.
#10 | 01.10.2019, 10:32
Публикации: 2966 / 392
Това с държането на електронни подписи на самите фирми ми се струва като огромна отговорност за СК и откровенно глупаво, от страна на собствениците на фирми. За мен е логично да има проследимост на действията, което няма как да стане, когато СК ползва електронен подпис на фирмата. В допълнение, това пък е чудесен начин на СК да си измие ръцете от абсолютно всичко и да е недостижима за съд. Знам, че въпросът с отговорността се приема почти на майтап от много колеги, което пък е основната причина ние почти да отказваме вече да поемаме фирми, които са работени от някой друг - на такива чудеса съм се нагледала, че не мога да повярвам, че някои хора смятат, че са счетоводители или ТРЗ-та.
Ние подаваме от името на нашите клиенти, но всеки документ, който сме подали е разписан от собствениците. /ГДД, отчети, протоколи, ведомости, потвърждение на ДДС декларациите и т.н./
#11 | 01.10.2019, 11:43
Публикации: 11932 / 2174
 Единственото близко до въпроса, което открих, е в условията за ползване на ПИК от НАП, където е казано, че е задължение на всяко лице да пази в тайна своя ПИК / НАП не носи отговорност за действия, извършени с неправилно съхраняван или неправомерно ползван ПИК.
Връщам се отново към този текст, постнат от колегата . Той действително е единствен, касаещ въпроса с ползването или не на ПИК от друго лице. И всъщност се питам кога ПИК е "неправомерно ползван" ? И да стесня малко обхвата на въпроса - неправомерно ползван ли е доброволно предоставен ПИК от притежателя му на друго лице с цел извършване на желани от него действия ?
#12 | 01.10.2019, 11:59
Публикации: 2966 / 392
Делфинче, безразлично е от КОГО е направено нещо с този ПИК - никой не може да докаже, че не е подадено от самото лице.
#13 | 01.10.2019, 12:08
Публикации: 11932 / 2174
Делфинче, безразлично е от КОГО е направено нещо с този ПИК - никой не може да докаже, че не е подадено от самото лице.

Да, вероятно си права си, Пъпешче. По въпроса с ПИК-а е така - май винаги е "правомерно" ползван.

Това с държането на електронни подписи на самите фирми ми се струва като огромна отговорност за СК и откровенно глупаво, от страна на собствениците на фирми.

По въпроса с електронния подпис споделям това мнение.
#14 | 01.10.2019, 12:26
Публикации: 4366 / 719
Делфинче, Пъпешче... е, щом е така, може да ми викате Бобче :)  :air_kiss:
#15 | 01.10.2019, 14:14
Публикации: 306 / 36
После този електронен подпис (смарткартата, заедно с PIN кода) е предоставен на счетоводната къща, където чрез него счетоводителите подават заявления, ДДС декларации, уведомления за трудови договори и пр. към НАП, НОИ и т.н. От време на време пък се случвало на някой управител да му се наложи да вземе електронния подпис на фирмата със себе си за ден-два, което било една от причините счетоводната къща да предпочете описания вариант пред варианта тя да има 1 електронен подпис, на който като "упълномощени лица" да са закачени всички фирми, които обслужват.
Изглежда не е истинската причина тази, за да се ползват ел.подписи на фирмите-клиенти, а по-скоро е нещо свързано с нашумелите ревизии на счетоводните фирми и данъците. Ама, хайде ще приемем версията.
#16 | 01.10.2019, 14:44
Публикации: 11932 / 2174

По думите му, във всичко това нямало нищо неправомерно, тъй като счетоводната къща разполага с т.нар. "универсално" пълномощно от всяка от фирмите, в което е записано "Упълномощавам...със следните права: ...
С други думи, те били упълномощени да подписват документи от името на собственика/управителя, и това право важи както за подписване на хартия, така и за електронно с електронния подпис на собственика/управителя на фирмата.


Взели на управителя и електронния подпис и имали право да го подписват и на хартия  -  още малко и бизнеса му да вземат  та да е наред всичко. И това са 100 фирми и 100 / поне / такива "управители" ???
Това счетоводна къща ли е или заложна ...
#17 | 01.10.2019, 18:53
v.georgiev5
още малко и бизнеса му да вземат  та да е наред всичко.
Ами на практика нещо такова се получава. Говорим за част от обслужваните фирми, които принадлежат на гърци, които рядко се явявали в страната, та затова и така процедирали с пълномощните. Помолих човека да ми прати въпросното пълномощно, ето какво казва то  :blink:
Скрит текст :
#18 | 02.10.2019, 13:00
Публикации: 6 / 1
Според мен текста казва, че може от негово име да подписват, т.е. за негова сметка , но с техен подпис, а не че могат да положат неговия подпис.
#19 | 02.10.2019, 14:02
Публикации: 2966 / 392
За мен не е проблем упълномощаването, а това, че се разписват с техния подпис. Както писах по-горе, това е измиване на ръцете, защото стигне ли се до доказване на някакви обстоятелства, СК е чиста - никой не може да докаже, че нещата не са подадени от собственика. Никога, никога, никога не бих дала моя/на фирмата ми електронен подпис на някой друг. Толкова ми е абсурдно, че акъла не ми го побира какво разсъждават тези хора.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група