Начисляване на ДДС и право на данъчен кредит по авансови фактури

18.10.2019, 13:10 603 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.10.2019, 13:10
Публикации: 35 / 4
Здравейте колеги, имам следния казус, който ме тормози.Мой клиент е предплатил авансово  30% участие в международен панаир , само дето плащането е през 2019, а събитието ще се случи през 2020 и то в края на 2020г.За целите на плащането имам договор , авансова фактура за направия превод на аванса и окончателна фактура за разликата за доплащане/ тази сума ще се плати в 2020 г. / от регистрирано по ДДС юридическо лице от ЕО, което съответно не е начислило ддс и  си е вписало във фактурата reverse charge .Въпросите са ми следните :
1.По отношение на авансовата ф-ра, следва ли да си самоначислявам ддс и да го приспадам в ДК?
2.По отношение на окончателната фактура, която няма да е платена и към 31/12/2019 също ли следва да си самоначисля ддс и да го приспадна, при положение , че всички тези суми ще останат като аванси за 2020 и ще се отразят в разходите едва когато мине събитието?
Благодаря предварително на отзовалите се .
#1 | 18.10.2019, 14:49
Публикации: 202 / 24
Според мен предоставянето на участие в панаира е с място на изпълнение България /на основание чл.21, ал.2 от ЗДДС/.
За авансовото плащане следва да издадете протокол по чл.117 на основание чл.54, ал.3 от ППЗДДС.
Окончателната фактура ми се струва, че е издадена преждевременно и не бих издала нищо по нея до плащането/предоставянето на услугата.
#2 | 18.10.2019, 15:17
Публикации: 35 / 4
Благодаря, аз също смятам, че окончателната фактура е неправилно издадена/нито има плащане нито има събитие /, обаче те не са на това мнение и са  декларирали фактурата като  услуга с  нашия VAT в техните дневници .Няколко пъти им писахме ,че нямат основание, но те си държат на фактурата.При тази ситуация ще имам сериозно разминаване при засечка с данъчните по VAT номерата, да не говорим, че изобщо не мога да призная никакъв разход в 2019 година.А сумата си е съществена и се притеснявам, че после ще ми начислявят лихви и глоби за неначислен на време ддс , предвид, че те вече са го декларирали /документите са от септември /.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове